CITIKONTO – CITI HANDLOWY

W ofercie Citi Handlowy znajdziemy bezpłatne CitiKonto z darmową kartą debetową, pulą bezpłatnych przelewów ekspresowych i wypłat z bankomatów. Dodatkowo klienci mogą skorzystać z całkiem korzystnej oferty walutowej.

CitiKonto – opłaty

CitiKonto dedykowane jest osobom już powyżej 13 r. ż (do 18 r. ż. rachunek można otworzyć tylko za zgodą rodzica lub opiekuna prawnego).

Bank nie pobiera opłaty za otwarcie konta ani miesięcznej opłaty za prowadzenie rachunku. Citi Handlowy nie wymaga przedstawienia dokumentów, które mają potwierdzać zatrudnienie czy prognozowane wpływy na rachunek.

Karta

Do płatności zbliżeniowych i internetowych bank proponuje wielowalutową kartę Mastercard Citicard. Dzięki niej wypłacimy gotówkę podczas zakupów korzystając z tego, że posiada ona funkcję cashback.

Kartę wyposażono dodatkowo w usługę 3D Secure, która sprawia, że płatności online stają się jeszcze bezpieczniejsze. Klienci posiadający Mastercard Citicard mogą także skorzystać z programu rabatowego Mastercard Bezcenne Chwile.

Bank nie pobiera żadnej opłaty za kartę. Oznacza to, że wydanie i odnowienie jej oraz miesięczna opłata są bezwarunkowo darmowe, podobnie jak płatność za granicą.

Bankomaty i operacje gotówkowe

Aby skorzystać z możliwości darmowej wypłaty gotówki z bankomatów na terenie Polski należy użyć bankomatu własnego Citi.

W przypadku bankomatów obcych bank zapewnia tylko 4 pierwsze darmowe wypłaty w miesiącu. Każda kolejna wiąże się z opłatą w wysokości 8 zł.

Należy wziąć pod uwagę, że do puli darmowych wypłat wliczają się także te wykonane w ramach usługi cashback (po wykonaniu 4 bezpłatnych wypłat w miesiącu usługa cashback również jest płatna 8 zł).

Identyczna sytuacja dotyczy wypłaty za granicą: darmowe są maszyny własne Citi lub 4 pierwsze wypłaty z obcych bankomatów, pozostałe będą kosztowały nas 8 zł.

Bank oferuje natomiast możliwość darmowej wpłaty gotówki we wpłatomatach. Mało atrakcyjnie prezentuje się koszt wpłaty i wypłaty gotówki w oddziale banku. Każda taka operacja wiąże się z opłatą aż 30 zł.

Przelewy

Citi Handlowy daje swoim klientom możliwość bezpłatnego korzystania z kilku usług. Nie zapłacimy także nic za:

 • zwykłe przelewy internetowe;
 • zlecenia stałe;
 • polecenia zapłaty;
 • przelewy SEPA;
 • kody SMS do autoryzacji przelewów.

Zlecenie zwykłego przelewu w oddziale banku to kosz aż 30 zł, więc lepiej tego unikać.

Chcąc skorzystać z możliwości wykonania przelewu natychmiastowego warto wiedzieć, że za darmo możemy wykonać 3 pierwsze takie operacje w miesiącu. Za każdy kolejny przelew natychmiastowy zapłacimy 5 zł.

Klienci, którzy zlecają zagraniczne przelewy SWIFT będą musieli zapłacić za nie prowizję w wysokości 0,25% (min. 10 zł, maks. 100 zł).

Jak widać bank oferuje bezwarunkowo darmowe konto i kartę debetową. Warto jednak zwrócić uwagę na płatne usługi, które są domyślnie aktywne.

Po otwarciu konta należy sprawdzić czy bankowość telefoniczna CitiPhone jest aktywna czy nie. Można to zrobić przez bankowość internetową. Pomimo tego, że może być ona przydatna, generuje niemałe koszty.

Bankowość internetowa Citibank

Dla swoich klientów Citi Handlowy udostępnia serwis transakcyjny Citibank Online, w którym oprócz podstawowych operacji związanych z kontem znajdziemy także promocje ofert banku i propozycje kolejnych produktów.

W bankowości internetowej w prosty sposób możemy zawnioskować o kartę kredytową, raty z rachunku karty czy zapoznać się z warunkami programu Citi Specials.

Klienci, którzy nie posiadają smartfona podczas zakupów w sieci mogą skorzystać z autoryzacji internetowej, która polega na przepisaniu specjalnego linka otrzymanego od banku w SMS-ie.

Bank oferuje także możliwość skorzystania z szybkiego przelewu ”Płacę z Citi Handlowy” (pay-by-link), który autoryzuje się kodem SMS.

Aplikacja mobilna Citi Mobile

W aplikacji mobilnej Citi Mobile mamy możliwość zlecenia przelewu zwykłego i natychmiastowego, mobilnej autoryzacji transakcji, wnioskowania o kartę kredytową i raty na niej, zapisania ulubionych odbiorców, zmiany kodu PIN do karty, otworzenia lokaty i powiązania karty debetowej z kontem walutowym.

Do aplikacji mobilnej można zalogować się biometrycznie (w tym FaceID). CitiKonto daje możliwość skorzystania z trzech płatności mobilnych: Blik, Google Pay, Apple Pay (tylko dla Mastercard).

Zarówno w aplikacji mobilnej jak i w bankowości elektronicznej bank udostępnia klientom Citi Kantor, który oferuje wymianę walut po niższych kursach.

Środki przelewa się na konta walutowe w 15 walutach (USD, EUR, GBP, CHF, AUD, CAD, RUB, SEK, NOK, DKK, CZK, HUF, HRK, ZAR).

W kantorze dostępne są zaawansowane zlecenia typu Stop, Limit, If Done i Occ dla następujących walut: USD, EUR, GBP, CHF, AUD, CAD, RUB, SEK, NOK, DKK, CZK, HUF, HRK, ZAR.

Citi Global Wallet

Płatności za granicą można wykonywać dzięki usłudze wielowalutowej bez konieczności ponoszenia kosztów przewalutowania.

Usługa dostępna jest dla najpopularniejszych walut: EUR, USD, GBP a system sam rozpoznaje, z którego konta walutowego należy pobrać środki.

Citi Global Wallet jest usługą bezpłatną, w ramach której można wykonywać płatności internetowe i stacjonarne. Rozliczenie w innych walutach niż wymienione wyżej odbywa się po znacznie bardziej korzystnym kursie Mastercarda.

Aby skorzystać z rozliczenia po korzystnym kursie należy wcześniej podpiąć kartę debetową do konta walutowego w euro (nie pod CitiKonto w złotówkach).

Citi Specials i Mastercard Bezcenne Chwile

W ramach programu korzyści Citi klienci mogą skorzystać z rabatów u niemal 300 partnerów przy płatnościach kartami Citi. Dostępnych jest 5 kategorii bonusów, promocji i nagród:

 • podróże;
 • kulinaria;
 • rozrywka;
 • zakupy;
 • sport i zdrowie.

Dodatkowo klienci Mastercard mają dostęp do atrakcyjnych zniżek i rabatów za wykonywanie płatności kartami Mastercard.

Przelew na raty

Posiadacze karty kredytowej Citi mogą również przelać środki z dostępnego limitu na CitiKonto, a następnie spłacać je w ratach jak pożyczkę.

Jak otworzyć CitiKonto?

Pierwszym krokiem jest wypełnienie wniosku elektronicznego. W celu potwierdzenia tożsamości należy wejść w link, który otrzymamy od banku SMS-em i tam wykonać selfie i zdjęcie dowodu osobistego.

Bank zweryfikuje nasze dane, a potwierdzenie otwarcia rachunku i dokumenty dotyczące konta zostaną przesłane na adres mailowy. Cały proces zakładania konta odbywa się zdalnie, bez konieczności wychodzenia z domu.

Klienci, którzy posiadają już konto w Citi Handlowym, ale chcieliby zamienić je na inne mogą zrobić to z poziomu bankowości elektronicznej w zakładce Konta osobiste → Wybierz konto osobiste w PLN → Informacje o koncie → Zmień typ konta.

Po założeniu rachunku zyskujemy dostęp do produktów powiązanych. W ofercie znajdziemy:

 • karty kredytowe: Citi Simplicity i Citibank-BP Motokarta;
 • produkty oszczędnościowe: Konto Oszczędnościowe, Konto SuperOszczędnościowe;
 • produkty walutowe: Konto walutowe, Citi Kantor.

Oferta oszczędnościowa

Citi Handlowy daje klientom możliwość założenia aż dwóch rachunków oszczędnościowych, które można powiązać z CitiKontem.

Niestety standardowe oprocentowanie Konta Oszczędnościowego jest niskie i znacznie odbiega od oferty konkurencji. Oprocentowanie na Koncie SuperOszczędnościowym jest nieco lepsze, ale i tak nie wyróżnia się na rynku.

Dodatkowo podwyższone oprocentowanie obowiązuje tylko do niskiej kwoty, a samo Konto SuperOszczędnościowe może być płatne.

Jedyną opcją uniknięcia opłaty jest zapewnienie wynagrodzenia w konkretnej wysokości na konto osobiste. Mało atrakcyjnie prezentują się także oferowane przez Citi Handlowy lokaty.

Można liczyć jedynie na organizowaną raz na jakiś czas promocję depozytu na nowe środki z wyższym oprocentowaniem i dla wyższych kwot.

Obsługa klienta, promocje i bonusy

Dużą zaletą są merytoryczne odpowiedzi doradców, które jednak mogłyby przychodzić odrobinę szybciej. Jak wygląda sytuacja wykorzystywania danych osobowych w celach marketingowych?

Dział marketingu Citi Handlowego należy do jednego z bardziej aktywnych i w momencie, gdy w ofercie znajduje się akurat jakaś ciekawa pożyczka konsultanci będą dzwonić do skutku.

Poza takimi wyjątkowymi sytuacjami bank ogranicza się jedynie do wysyłania SMS-ów dotyczących akcji specjalnych, co w zasadzie nie jest taką złą opcją.

Poza tym zawsze istnieje możliwość odwołania wyrażonych zgód marketingowych. Biorąc udział w promocji należy pamiętać o zrobieniu tego po jej zakończeniu – w przeciwnym razie stracimy prawo do nagrody.

Za założenie CitiKonta zyskać można atrakcyjne premie gotówkowe, a decydując się na którąś z kart kredytowych bonusy są jeszcze ciekawsze.

Obecni klienci korzystać mogą jedynie a akcji związanych z programem Bezcenne Chwile, ponieważ bank raczej zapomina o nich podczas organizowania akcji specjalnych.

Dodatkowo warto zapoznać się z rabatami dla stałych klientów w programie Citi Specials, ponieważ lista podmiotów i miejsc z dostępnymi zniżkami jest bardzo długa i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

CitiKonto – opinia / podsumowanie

Oferta CitiKonta dostępna jest od wielu lat jednak do tej pory nie była szczególnie atrakcyjna. Citi Handlowy sam doszedł do takiego wniosku i w sierpniu 2020 r. wycofał konto z oferty, ale przywrócił je po paru tygodniach w znacznie ciekawszej i nowocześniejszej odsłonie.

Obecnie jest to jedna z lepszych propozycji na rynku. Bez konieczności zapewniania regularnego wpływu i korzystania z rachunku możemy mieć go za 0 zł. Taka sama sytuacja dotyczy karty do konta.

Oferta wyróżnia się dostępnością trzech bezpłatnych przelewów natychmiastowych w miesiącu oraz czterech wypłat z bankomatów w Polsce i za granicą (łącznie).

Ciężko również znaleźć inną ofertę, w której są dostępne pakiety przelewów natychmiastowych. Niestety Citi Handlowy pobiera wysokie opłaty za wpłaty/wypłaty gotówkowe i przelewy wykonywane w oddziałach banku.

Konto najbardziej korzystne jest dla tych, którzy aktywnie korzystają z bankowości internetowej i mobilnej, a do placówek zaglądają rzadko. Oferta nie będzie także atrakcyjna dla tych, którzy preferują posługiwanie się gotówką.

O ile bankomaty własne Citi są darmowe, o tyle z bankomatów obcych bezpłatnie można skorzystać tylko cztery razy w miesiącu. Do tej puli wliczają się także wypłaty cashback.

Ogromnym plusem jest oferta walutowa. Na pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowana, ale po spełnieniu kilku prostych warunków możemy sporo zaoszczędzić na transakcjach zagranicznych.

Dobrym rozwiązaniem było uruchomienie usługi Citi Global Wallet – automatycznej usługi wielowalutowej, dzięki której płatności w EUR, USD i GBP wykonywane są bez konieczności ponoszenia kosztów przewalutowania.

Funkcja wielowalutowości nie jest niczym nowym na rynku, jednak oferta Citi Handlowego wyróżnia się możliwością płacenia w Internecie i punktach stacjonarnych kartą bez dodatkowych kosztów przewalutowania.

Warto podkreślić, że płatności w innych walutach niż EUR/USD/GBP rozliczane są po kursie Mastercarda, który jest bardziej korzystny dla płacących. Szkoda, że rozwiązanie to nie jest bardziej intuicyjne.

Żeby korzystać z płatności w korzystnych kursach należy podpiąć kartę debetową pod konto walutowe w euro. W przeciwnym razie poniesiony zostanie koszt podwójnego przewalutowania:

 • pierwsze (z obcej waluty na EUR) po korzystnym kursie Mastercarda,
 • drugie (z EUR na PLN) po kursie banku (w przypadku transakcji kartami w Citi Handlowym spread waha się od 5,5% do 6,2%).

To wszystko sprawia, że karta do CitiKonta ma nieco specyficzną formę karty z korzystnymi przewalutowaniami.

Podpięcie karty do konkretnego konta lub ustawienie rachunku prowadzonego w euro jako domyślnego konta można wykonać w bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej.

Minusem oferty walutowej jest także wysoka opłata za prowadzenie konta w euro, na którym znajduje się więcej niż 10 tys. euro.

Aplikacja mobilna także odbiega nieco od nowoczesnego wizerunku CitiKonta. Wiele usług i komend można zrealizować tylko w serwisie transakcyjnym a liczba funkcji aplikacji jest ograniczona.

Aplikacja mobilna nie pozwala na wysyłanie wiadomości do banku oraz zmianę limitu przelewów czy karty. Mało wygodną opcją jest także autoryzacja w aplikacji mobilnej.

W zależności od zleconej operacji do wyboru mamy wpisanie hasła lub PIN-u. Bank nie oferuje także dużej dostępności płatności mobilnych. Brakuje możliwości opłacania biletów autostradowych i parkingowych.

Plusem jest to, że aplikacja obsługuje Citi Kantor, dzięki czemu bez problemu możemy wymieniać waluty.

Oferta Citi Banku z pewnością przypadnie do gustu tym, którzy są mniej aktywnymi klientami. A chcieliby mieć dostęp do bardzo tanich płatności w obcych walutach nie ponosząc przy tym opłat za posiadanie konta.

Z CitiKontem powinni zapoznać się także nastolatkowie. Bez wątpienia najwięcej zalet zobaczą w nim ci klienci, którzy dużo i często podróżują za granicę lub robią zakupy w zagranicznych sklepach.

Podsumowując, CitiKonto jest naprawdę całkiem dobrym rachunkiem osobistym dla bardzo szerokiej grupy klientów.

CitiKonto - Citi Handlowy

CITIKONTO – CITI HANDLOWY

 • Konto bez opłat za otwarcie i prowadzenie.
 • Bezpłatne wydanie karty Mastercard Citicard (wielowalutowa, płatności internetowe i zbliżeniowe, cashback, program rabatowy).
 • Brak opłat za kartę.
 • Wypłata z bankomatów w Polsce:
 • 0 zł – bankomaty Citi
 • 0 zł – 4 pierwsze wypłaty w miesiącu z bankomatów obcych / każda kolejna – 8 zł
 • Wypłata z bankomatów za granicą:
 • 0 zł – bankomaty Citi
 • 0 zł – 4 pierwsze wypłaty w miesiącu z bankomatów obcych / każda kolejna – 8 zł
 • Wpłatomaty – 0 zł.
 • Standardowy przelew internetowy – 0 zł.
 • Przelew natychmiastowy – bezpłatne 3 pierwsze przelewy w miesiącu / każdy kolejny – 5 zł.
 • Europejski przelew SEPA – 0 zł.
 • Polecenie zapłaty – 0 zł.
 • Zlecenie stałe – 0 zł.
 • Internetowy serwis transakcyjny i aplikacja mobilna.
 • Blik, Apple Pay, Google Pay.
 • Konto można otworzyć na stronie citibank.pl
4.2/5 - 4 głosów
kontobankowebezoplat.pl