eKONTO DO USŁUG – mBANK

mBank oferuje rachunek osobisty, który ma być w założeniu odpowiedzią na potrzeby szerokiej grupy klientów. Ze względu na to, że konta osobiste są bardzo powszechne, ciężko jest wyróżnić się na tle konkurencji. Czy udało się to w przypadku eKonta do usług? Sprawdźmy.

eKonto do usług – opłaty

eKonto do usług dedykowane jest klientom powyżej 18 r. ż. Za otwarcie i prowadzenie rachunku bank nie pobiera opłat. Jednak osoby w wieku 18 – 24 lat powinny rozważyć założenie rachunku młodzieżowego eKonto możliwości ze względu na niższe opłaty.

Karta debetowa

Do dyspozycji klientów bank oddaje dwie wielowalutowe karty: MasterCard Debit PayPass oraz Visa Electron payWave. Przystosowane są one zarówno do płatności zbliżeniowych jak i internetowych.

Podczas zakupów wygodnie wypłacimy gotówkę dzięki usłudze cashback. Bank zadbał również o bezpieczeństwo klientów podczas wykonywania transakcji online, wyposażając karty w usługę 3D Secure.

Dla klientów ceniących sobie indywidualność istnieje możliwość wybrania własnego wizerunku karty z „plastikiem” Visa Foto za dodatkową opłatą.

Warto również zainteresować się opcją odpłatnego ubezpieczenia karty, którego koszt to 4,90 zł miesięcznie. Dodatkowo korzystając z płatności kartą w ramach programu mOkazje można uzyskać moneyback.

Wydanie karty do konta nic nie kosztuje, podobnie jak jej odnowienie. Miesięczna opłata pobierana za użytkowanie karty wynosi 9 zł. Aby jej uniknąć wystarczy wykonać transakcje bezgotówkowe na kwotę min. 350 zł miesięcznie.

Używanie karty za granicą wiąże się niestety z płaceniem prowizji za przewalutowanie:

 • 5,9% dla kart bez usługi wielowalutowej;
 • 3,5% dla kart, które mają uruchomioną usługę wielowalutową.

Wirtualna eKarta

Klienci, którzy często robią zakupy w Internecie i korzystają z platform opłacanych comiesięczną subskrypcją powinni zainteresować się darmową kartą wirtualną.

Posiada ona swój odrębny numer, który możemy podawać w sklepach internetowych polskich i zagranicznych albo na koncie założonym na platformie streamingowej.

Nie jest ona powiązana bezpośrednio z rachunkiem osobistym więc konieczne jest jej wcześniejsze zasilenie, co dodatkowo pozwala nam kontrolować środki wydawane w ten sposób.

Bankomaty i operacje gotówkowe

Wypłacanie z bankomatu w Polsce kwoty wyższej niż 300 zł jest darmowe. Poniżej tej kwoty opłata wynosi 2,50 zł. Całkowicie darmowe jest natomiast wypłacanie gotówki na terenie kraju przy użyciu Blik-a lub podczas zakupów (cashback).

Podczas korzystania z bankomatów za granicą bank pobiera jedynie prowizję za przewalutowanie transakcji, która wynosi od 3,5% (karta wielowalutowa) do 5,9% (pozostałe karty).

Chcąc wpłacić gotówkę we wpłatomacie warto skorzystać z urządzenia własnego mBanku, Planet Cash lub Cashline, gdyż nie wiąże się to z żadną opłatą. We wpłatomatach sieci Euronet zapłacimy prowizję w wysokości 0,5% (min. 5 zł).

Niezbyt korzystną opcją jest także wpłacanie lub wypłacanie gotówki bezpośrednio w oddziale banku, ponieważ koszt takiej operacji to aż 10 zł.

Przelewy

W tabeli opłat dotyczącej przelewów znajdziemy kilka darmowych pozycji. Nie zapłacimy nic za zwykłe przelewy internetowe, zlecenia stałe, przelewy na telefon Blik, kody SMS wykorzystywane do autoryzacji transakcji oraz przelewy SEPA (spread na euro to ok. 5,8%).

Wykonanie przelewu natychmiastowego to koszt 5 zł, a zlecenie przelewu w oddziale banku – 10 zł. Realizacja poleceń zapłaty jest darmowa, jednak bank pobiera miesięczną opłatę w wysokości 2 zł za korzystanie z tej funkcji.

Najwyższa opłata dotyczy przelewów zagranicznych SWIFT, która uzależniona jest od kwoty przelewu. Za wykonanie go zapłacimy prowizję wynoszącą 0,35% kwoty przelewu (nie mniej niż 25 zł i nie więcej niż 200 zł).

Serwis transakcyjny i aplikacja mobilna

Bank oddaje do użytkowania dla swoich klientów bankowość internetową, która oprócz podstawowych funkcji (historia, przelewy) daje m.in. możliwość:

 • wnioskowania o pozostałe produkty banku,
 • złożenia wniosku o 500+ czy wyprawkę szkolną,
 • założenia Profilu Zaufanego ePUAP.

Do codziennego korzystania z konta najlepiej używać aplikacji mobilnej, w której mamy możliwość zatwierdzania operacji zaledwie jednym kliknięciem, opłacenia miejsca parkingowego oraz swobodnego przełączania się między profilem osobistym a firmowym.

Aplikacja mobilna oferuje także narzędzie służące do analizy wydatków a także przydatny filtr Subskrypcje w historii transakcji. Bank udostępnia także najbardziej nowoczesne formy płatności:

 • Blik;
 • Apple Pay;
 • Google Pay;
 • Garmin Pay;
 • Fitbit Pay;
 • SwatchPay;
 • Xiaomi Pay.

Limit odnawialny na koncie

Bank może także udostępnić nam dodatkowe środki na koncie w postaci odnawialnego limitu. Wnioskować o przyznanie go możemy na stronie internetowej banku, a od czasu do czasu mBank zmienia warunki tej formy kredytowania.

Dzięki atrakcyjnym parametrom promocyjnym limit odnawialny może stanowić alternatywę dla posiadania karty kredytowej.

mOkazje

Klienci mBanku mogą zaoszczędzić pewną sumę pieniędzy na zakupach korzystając z mOkazji. Promocyjne oferty znanych sklepów i marek wyświetlają się po zalogowaniu do bankowości elektronicznej.

Po skorzystaniu z promocji mBank zwróci na nasze konto część wydanej kwoty. Zakładając konto warto zainteresować się ofertą premii na start, które akurat ten bank często proponuje nowym klientom.

Premie dla obecnych klientów zdobyć można najczęściej za polecania konta, a na co dzień korzystać z mOkazji.

Jak założyć eKonto do usług?

Najwygodniej złożyć wniosek o założenie konta przez Internet. Weryfikacja i podpisanie umowy może odbyć się podczas wizyty kuriera lub bezpośrednio w oddziale banku.

Inną metodą jest wykorzystanie do tego celu aplikacji mobilnej i użycie metody ”na selfie”. Dodatkowo konieczne będzie posiadanie e-dowodu i aplikacji eDO App na smartfonie.

Zamówioną kartę bank wyśle na podany adres do korespondencji w ciągu 10 dni od dnia podpisania umowy. W miesiącu wydania bank nie pobiera opłaty za kartę debetową.

Spełnienie warunku wymaganego do uniknięcia opłaty jest uzależnione od tego, kiedy karta została wydana (w pierwszej czy drugiej połowie miesiąca).

Co istotne, opłata pobierana jest od każdej wydanej karty nawet wtedy, gdy nie została aktywowana. Po założeniu konta warto zapoznać się z oferowanymi produktami dodatkowymi. Znajdziemy tam:

 • konto oszczędnościowe Moje cele;
 • kartę kredytową MasterCard Standard;
 • eKonto walutowe;
 • konto firmowe mBiznes konto Standard.

Oferta oszczędnościowa

Korzystając z konta oszczędnościowego warto na bieżąco śledzić informacje dotyczące aktualnych promocji, ponieważ akcja dotycząca podwyższonego oprocentowania pojawia się co jakiś czas.

W tej kategorii warto zwrócić uwagę na konto Moje cele, którego mechanizm działania opiera się na starodawnej skarbonce, do której wrzucamy resztę z zakupów.

W bankowości internetowej wyznaczamy cel oszczędzania, określamy kwotę niezbędną do jego realizacji i wybieramy tryb, w którym część kwoty wykonywanych transakcji będzie wpływała na rachunek.

Do wyboru mamy określony procent lub zaokrąglenie reszty do pełnych 10 zł. Dodatkowo nasza ”wirtualna skarbonka” jest oprocentowana.

Oferta walutowa

Nie mamy dobrych wieści dla tych, którzy często wyjeżdżają za granicę i planują korzystać z obcych walut. Oferta mBanku nie należy do najkorzystniejszych. Płatności wiążą się z dużym kosztem przewalutowania.

Otworzenie konta w obcej walucie i uruchomienie na karcie funkcji wielowalutowej również niewiele zmienia w tym temacie, koszt przewalutowania w dalszym ciągu wypada co najwyżej przeciętnie.

Oczywiście możemy płacić kartą walutową wydaną do eKonta walutowego, ale należy liczyć się z tym, że wydanie jej i korzystanie niesie za sobą wysokie opłaty.

Również mKantor nie wypada na tle konkurencji zachęcająco, gdyż stosowane przez niego spready nie są niższe niż u konkurencji. Bank ma potencjał do stworzenia ciekawej oferty, jednak jest to potencjał niewykorzystany.

Obsługa klienta

Klienci obsługiwani są zdalnie za pomocą infolinii. Połączenie z mLinią przez aplikację mobilną zwalnia nas z konieczności przejścia dodatkowej weryfikacji.

Jest to znaczne ułatwienie w porównaniu do obowiązku zapamiętywania osobnych haseł czy odpowiadania na serię pytań uwierzytelniających. Kontakt z pracownikami banku można także nawiązać za pomocą Messengera.

To bardzo ciekawe rozwiązanie ze względu na to, że jest to komunikator używany codziennie przez setki osób. Niestety czas oczekiwania na odpowiedź jest znacznie dłuższy niż u konkurencji.

Z drugiej jednak strony, zawsze można uzyskać satysfakcjonującą i wyczerpującą odpowiedź na nurtujące pytania.

Dodatkowo mBank może poszczycić się rozbudowaną siecią placówek, co jest świetnym udogodnieniem dla tych, którzy jednak wolą załatwiać sprawy osobiście.

Jako ciekawostkę warto zaznaczyć, że mBank prowadzi obsługę osób niedosłyszących w języku migowym w kanale wideo.

eKonto do usług – opinia / podsumowanie

Czas na podsumowanie informacji i ocenę oferty mBanku. Do dyspozycji dostajemy konto pozbawione opłat za prowadzenie, co w zasadzie jest obecnie standardem podobnie, jak brak opłat za wydanie karty debetowej.

Osoby korzystające z konta z umiarkowaną aktywnością nie powinny mieć raczej problemu z wykonaniem warunku zwalniającego z opłaty za kartę.

Niezbyt atrakcyjnie wygląda korzystanie z bankomatów, gdy potrzebujemy wypłacić mniej niż 100 zł. Znacznie lepiej wykorzystać wtedy możliwość wypłaty Blikiem, aby uniknąć generowania niepotrzebnych kosztów.

Na plus zdecydowanie działa fakt, że bank zrezygnował z opłaty z korzystnie z bankomatów za granicą, ponosimy jedynie koszt przewalutowania transakcji.

Klienci, którzy często odwiedzają placówki banku i chcieliby tam dokonać wpłat lub wypłat gotówki raczej nie będą zadowoleni z faktu, że każda taka operacja pociąga za sobą dodatkowe opłaty.

Pozytywnie oceniamy natomiast bankowość internetową i mobilną. Bank dołożył wszelkich starań, aby były one nowoczesne i zaspokajały potrzeby tych klientów, którzy z takich form korzystają stale.

Nie sposób nie wspomnieć także o szerokiej gamie udostępnionych przez bank płatności mobilnych przy użyciu telefonu i zegarka. Proponowane konto jest dość uniwersalne i może przypaść do gustu wielu klientom.

Niestety nie jest to jednak rachunek dla każdego. Osoby, które dopiero zaczynają przygodę z finansami na pewno docenią niski poziom opłat i łatwy sposób ich uniknięcia.

Z kolei ci, którzy polują na promocje zainteresują się atrakcyjnymi akcjami, które mBank organizuje szczególnie dla nowych klientów.

Znacznie mniej zachęcająco wygląda eKonto do usług dla tych klientów, którzy poszukują dobrej oferty walutowej. Obecnie na rynku znaleźć można wiele bardziej atrakcyjnych produktów. Pomimo kilku niedociągnięć, warto zainteresować się propozycją mBanku.

eKonto Osobiste - mBank

eKONTO DO USŁUG – mBANK

 • Konto bez opłat za otwarcie i prowadzenie.
 • Bezpłatne wydanie karty MasterCard Debit PayPass / Visa Electron payWave (wielowalutowe, płatności zbliżeniowe i internetowe, cashback, moneyback, własny wizerunek karty).
 • Miesięczna opłata za kartę MasterCard / Visa – 9 zł (opłaty można uniknąć wykonując transakcje bezgotówkowe kartą na min. 350 zł).
 • Wypłaty z bankomatów w Polsce:
 • 0 zł za wypłaty Blikiem ze wszystkich bankomatów
 • 0 zł – za wypłaty kartą min. 300 zł / w przeciwnym wypadku – 2,50 zł
 • 0 zł za wypłaty z bankomatów za granicą + od 3,5% do 5,9% prowizji za przewalutowanie.
 • Standardowy przelew internetowy – 0 zł.
 • Przelew natychmiastowy – 5 zł.
 • Europejski przelew SEPA – 0 zł.
 • Polecenie zapłaty – 2 zł miesięcznej opłaty za usługę.
 • Zlecenia stałe – 0 zł.
 • Blik, Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay, Fitbit Pay, Xiaomi Pay, Visa Mobile, SwatchPAY!
 • mOkazje – zniżki na zakupy u partnerów banku.
 • Konto osobiste można przekształcić online w konto dla pary
 • Konto można założyć na stronie mbank.net.pl
5/5 - 1 głosów
kontobankowebezoplat.pl