JAK NAPRAWIĆ DOMOWE FINANSE

JAK NAPRAWIĆ DOMOWE FINANSE

Temat domowego budżetu, spędza sen z powiek wielu rodzinom w Polsce. Często bywa tak, że domownicy dwoją się i troją, aby dopiąć comiesięczne finanse na ostatni guzik.

Wynagrodzenia w naszym kraju są jakie są i stosunkowo mały odsetek rodaków, może pozwolić sobie na jakieś oszczędności.

Praktycznie większość przychodów, wydajemy na bieżące wydatki. A niekiedy i na takie nie zawsze starcza.

Jak podaje Ipsos, niemal 20% Polaków zaciąga pożyczkę, żeby uregulować niezbędne rachunki. Mało tego, zadłużamy się także na zakupy codzienne jak i sezonowe.

Takie zjawisko potwierdziło badanie na grupie 10 tysięcy respondentów, którzy wzięli pożyczkę w ostatnich dwóch latach.

Jak naprawić domowe finanse? Obliczanie budżetu i diagnoza problemu

Pierwszym etapem do rozwiązania problemu z niedopinającymi się miesięcznymi finansami, jest skalkulowanie wszystkich dochodów.

Co ważne, bierzemy tu pod uwagę wszystkie aktywa „netto”. Pozwoli to na pokazanie realnego majątku, jakim dysponujecie.

Następnie obliczamy wydatki. Bierzemy tu pod uwagę stałe opłaty, raty, kredyty, itd. Odejmując wszystkie koszty od sumy wszystkich przychodów, otrzymamy wartość netto naszego budżetu.

Jeżeli saldo końcowe jest ujemne lub oscyluje wokół zera – czas na działanie. Albo zwiększyć przychody (opcja trudniejsza do realizacji), albo ograniczyć wydatki (opcja bardziej bolesna, ale łatwiejsza w realizacji).

Sprawdź, ile wynosi aktualna średnia krajowa płaca – https://eduzarabianie.pl/srednie-zarobki-w-polsce/

Jak naprawić domowe finanse? Analiza wydatków

Jeśli wiemy, jakimi realnymi środkami dysponujemy na koniec miesiąca, kolejnym etapem w uzdrawianiu budżetu, będzie monitoring wydatków. Takie działanie pozwoli określić na co konkretnie wydajemy pieniądze.

Ile przeznaczamy na drobne przyjemności, wyższy rachunek za telefon, spontaniczne wyjście do kina czy zakupy.

Aby ułatwić sobie zadanie, dobrze jest podzielić wydatki na dwie grupy: elastyczne i stałe.

Do pierwszej kategorii będą należeć np. zakupy żywności, biletów komunikacji miejskiej, medykamentów, odzieży, rozrywka). Jak łatwo się domyśleć, to właśnie w tej grupie stosunkowo najlepiej szukać oszczędności.

Jeśli chodzi o wydatki stałe, tutaj oczywiście trudniej o zniwelowanie obciążenia domowego budżetu.

Dmuchaj na zimne

Aby nie stawiać się w sytuacji, w której jedynym rozwiązaniem finansowych kłopotów, jest kredyt. Warto zadbać o jakieś zabezpieczenie – poduszkę finansową, pieniądze na czarną godzinę – jak zwał, tak zwał.

Takie środki pozwolą pokryć w całości lub w części, niespodziewane wydatki typu: naprawa samochodu, choroba, utrata pracy itd. Gdzie więc przechowywać taką nadwyżkę funduszy?

Raczej nierozsądne byłoby trzymanie jej w domu, w łatwo dostępnym miejscu. To mogłoby powodować pokusę, wydania ich. Lepszymi opcjami są natomiast lokaty, rachunek oszczędnościowy, lub konto z moneyback.

To drugie rozwiązanie, pozwala nam nie tylko zarabiać, ale również mieć swobodny dostęp do swoich środków. Z kolei rachunki osobiste z premią zwrotną, to świetna okazja do dodatkowego zarobku na zakupach.