JAK ZAŁOŻYĆ KONTO W BANKU

JAK ZAŁOŻYĆ KONTO W BANKU

Pierwszym krokiem jest oczywiście wybranie najodpowiedniejszej dla nas oferty. Konto powinno być dostosowane do naszych celów oraz oczekiwań. Sam proces zakładania rachunku przez internet jest bardzo prosty i sprowadza się zasadniczo do 4 etapów.

Jak założyć konto w banku – 1 etap

  • Wypełnianie wniosku online

Podstawową sprawą jest oczywiście wypełnienie elektronicznego wniosku o otwarcie konta, który jest podstawowym elementem prezentacji każdej oferty. Uzupełniając wymagane pola, podajemy uważnie swoje dane (imię, nazwisko, PESEL, nr dokumentu, dane adresowe, korespondencyjne, itd).

Jest to bardzo ważne, ponieważ wszystkie te informacje zostaną zawarte na pisemnej umowie. Jeżeli jakieś dane byłyby błędne, taką umowę trzeba by podpisywać jeszcze raz, a to wiąże się oczywiście z dodatkowym czasem na wszelkie formalności. Po wypełnieniu formularza, wniosek zostanie automatycznie przesłany do banku.

Jak założyć konto w banku – 2 etap

  • Podpisanie umowy w formie papierowej/weryfikacja przelewem online

Bank otrzymując elektroniczny wniosek, rozpocznie procedurę zakładania konta od przesłania klientowi niezbędnych dokumentów do przeczytania i podpisania. W zależności od procedury przyjętej przez daną instytucję bankową, odbędzie się to poprzez kuriera lub pocztą.

Przesyłka będzie zawierać pakiet aktywacyjny, tj. identyfikator oraz hasło do konta (które później należy zmienić). Podpisaną umowę należy odesłać pocztą lub przekazać kurierowi.

Istnieje również możliwość zawarcia umowy z bankiem, całkowicie online. Potwierdzenie takiego porozumienia na linii bank-klient, odbywa się za pomocą przelewu weryfikacyjnego.

Niestety, obecnie tylko 8 instytucji, umożliwia aktywację rachunku poprzez wykonanie przelewu weryfikacyjnego.

Dowiedz się, co to za banki i jak otworzyć konto w banku przez internet bez kuriera.

Jak założyć konto w banku – 3 etap

  • Aktywacja konta poprzez bank

Jeżeli wszystkie dokumenty zostaną zweryfikowane pozytywnie, bank uruchomi procedury aktywacji naszego rachunku. Od tej pory będziesz mógł swobodnie korzystać ze swojego konta.

Jak założyć konto w banku – 4 etap

  • Kanały dostępu i ustawienia konta

Kiedy nasz rachunek będzie już w pełni aktywny, należy dokonać podstawowych ustawień kanałów dostępu do naszego konta (np. poprzez internetowy serwis transakcyjny, aplikację mobilną czy za pomocą specjalnej linii telefonicznej banku).

Inne ważne ustawienia to: zmiana hasła, ustawienie PIN-u do karty płatniczej, wyznaczenie limitów wypłat kartą, sposób potwierdzenia transakcji (np. karta-zdrapka lub SMS) itp.

Nie wiesz jaki rachunek osobisty wybrać? Sprawdź ranking, w którym zestawiamy aktualne oferty i wybieramy najlepsze darmowe konto.

Konto w banku za granicą

Pozostaje jeszcze jedna ważna kwestia. Co w sytuacji, kiedy znajduje się za granicą i chce otworzyć rachunek w polskim banku? Oczywiście jest to jak najbardziej możliwe, chociaż nie każdy bank udostępnia taką możliwość.

Cała procedura wygląda praktycznie tak samo. Bank przesyła do Ciebie wymagane dokumenty pocztą, a Ty podpisane – odsyłasz do Polski. Istnieją tylko dwa warunki, które musisz spełnić:

  1. posiadać polski dokument tożsamości – paszport lub dowód osobisty
  2. posiadać stałe zameldowanie w Polsce
Ocena internautów
[Ogółem: 2 Średnio: 5]