JAK ZAŁOŻYĆ KONTO W BANKU

Czasy, w których jedyną metodą na otwarcie rachunku osobistego, była wizyta w oddziale banku – już dawno za nami.

Obecnie mamy do dyspozycji kilka sposobów na założenie konta bankowego – za pomocą aplikacji mobilnej, infolinii, przez Internet i w placówce.

Większość instytucji oferuje każdą z tych form zawarcia umowy, ale są również pewne wyjątki. Przyjrzyjmy się zatem wszystkim metodom i poszczególnym etapom otwierania konta bankowego – krok po krok

JAK ZAŁOŻYĆ KONTO W BANKU PRZEZ INTERNET

Pierwszym krokiem jest oczywiście wybranie najodpowiedniejszej dla nas oferty. Konto powinno być dostosowane do naszych celów oraz oczekiwań.

Dobrze, aby taki rachunek nie generował dużych kosztów utrzymania go. Weźmy pod uwagę również to, że niektóre konta można prowadzić we dwoje – https://kontobankowebezoplat.pl/wspolne-konto-bankowe/

Sam proces zakładania rachunku przez internet jest bardzo prosty i sprowadza się zasadniczo do 2 etapów.

  • Wypełnianie wniosku online

Podstawową sprawą jest oczywiście wypełnienie elektronicznego wniosku o otwarcie konta, który jest podstawowym elementem prezentacji każdej oferty.

Uzupełniając wymagane pola, podajemy uważnie swoje dane (imię, nazwisko, PESEL, nr dokumentu, dane adresowe, korespondencyjne, itd).

Jest to bardzo ważne, ponieważ wszystkie te informacje zostaną zawarte na pisemnej umowie.

Jeżeli jakieś dane byłyby błędne, taką umowę trzeba by podpisywać jeszcze raz, a to wiąże się oczywiście z dodatkowym czasem na wszelkie formalności.

Po wypełnieniu formularza, wniosek zostanie automatycznie przesłany do banku.

  • Podpisanie umowy w formie papierowej / weryfikacja przelewem online / na selfie / wideo weryfikacja / e-dowód

Bank otrzymując elektroniczny wniosek, rozpocznie procedurę zakładania konta od przesłania klientowi niezbędnych dokumentów do przeczytania i podpisania.

W zależności od procedury przyjętej przez daną instytucję bankową, odbędzie się to poprzez kuriera lub pocztą.

Przesyłka będzie zawierać pakiet aktywacyjny, tj. identyfikator oraz hasło do konta (które później należy zmienić). Podpisaną umowę należy odesłać pocztą lub przekazać kurierowi.

Istnieje również możliwość zawarcia umowy z bankiem, całkowicie online – przelewem weryfikacyjnym z innego banku, na selfie, przez wideo rozmowę lub za pomocą e-dowodu.

Największym atutem takiego rozwiązania jest to, że można otworzyć konto bankowe przez internet od zaraz.

  • Kanały dostępu i ustawienia konta

Kiedy nasz rachunek będzie już w pełni aktywny, należy dokonać podstawowych ustawień kanałów dostępu do naszego konta (np. poprzez internetowy serwis transakcyjny, aplikację mobilną czy za pomocą specjalnej linii telefonicznej banku).

Inne ważne ustawienia to: zmiana hasła, ustawienie PIN-u do karty płatniczej, wyznaczenie limitów wypłat kartą, sposób potwierdzenia transakcji (np. karta-zdrapka lub SMS) itp.

JAK ZAŁOŻYĆ KONTO W BANKU POPRZEZ APLIKACJĘ MOBILNĄ

Jeszcze inną opcją na otwarcie rachunku osobistego, jest zrobienie tego za pomocą aplikacji mobilnej banku. Jednak trzeba wziąć pod uwagę to, że ta metoda nie jest dostępna w każdej instytucji.

Należy pobrać na telefon aplikację i postępować zgodnie z kolejnymi wytycznymi, jakie będą pojawiać się na kolejnych etapach składania wniosku o konto. Tutaj również będziesz potrzebować dokumentu tożsamości – dowodu osobistego lub paszportu.  

ZAKŁADANIE KONTA BANKOWEGO POPRZEZ INFOLINIĘ

Chyba najmniej popularnym sposobem na założenie konta, jest skorzystanie z infolinii banku.

Procedura wnioskowania o rachunek polega na rozmowie telefonicznej z pracownikiem banku. W jej trakcie trzeba będzie podać konsultantowi dane niezbędne do sporządzenia umowy.

Będą to najczęściej standardowe informacje, niezbędne w tego typu dokumentach. Tj. imię, nazwisko, kraj, miejsce i data urodzenia, PESEL, adres zamieszkania/zameldowania.

Wymagane będzie także podanie numeru, serii i terminu ważności dowodu osobistego oraz dane kontaktowe (nr telefonu, adres e-mail). Samo podpisanie umowy następuje w oddziale banku lub za pośrednictwem kuriera, który dostarcza dokument na linii bank -> klient -> bank.

Jeśli wszystkie formalności okażą się być spełnione (podpisy, daty, itd) – bank aktywuje rachunek właściwie zaraz po zatwierdzeniu dokumentu.

ZAKŁADANIE KONTA W ODDZIALE BANKU

Tradycyjny i zarazem najstarszy sposób na założenie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego – osobista wizyta w oddziale banku.

Metoda cieszy się coraz mniejszą popularnością ze względu na czas, który trzeba poświęcić na dotarcie do odpowiedniej placówki i (zazwyczaj) odczekanie swojego w kolejce do bankowego okienka.

Z kolei zaletą takiego rozwiązania jest to, że konsultant „na żywo” może polecić nam dany produkt czy usługę, odpowie na ewentualne pytania i przygotuje wszystkie wymagane dokumenty.

Jednak w takim przypadku minusem jest to, że nasz wybór ograniczamy tylko do oferty jednego banku. Do zawarcia umowy niezbędne będzie wzięcie ze sobą dowodu osobistego lub paszportu.

Konto w banku za granicą

Pozostaje jeszcze jedna ważna kwestia. Co w sytuacji, kiedy znajduje się za granicą i chce otworzyć rachunek w polskim banku?

Oczywiście jest to jak najbardziej możliwe, chociaż nie każdy bank udostępnia taką możliwość. Cała procedura wygląda praktycznie tak samo.

Bank przesyła do Ciebie wymagane dokumenty pocztą, a Ty podpisane – odsyłasz do Polski. Istnieją tylko dwa warunki, które musisz spełnić:

  1. posiadać polski dokument tożsamości – paszport lub dowód osobisty
  2. posiadać stałe zameldowanie w Polsce
5/5 - 1 głosów
kontobankowebezoplat.pl