JAKI BANK WYBRAĆ

Zastanawiasz się, jaki bank wybrać? Sprawdź najważniejsze kryteria, którymi powinieneś się kierować. Jeśli chodzi o instytucje finansowe oraz różnorodność oferowanych przez nie produktów i usług – wybór jest w dzisiejszych czasach ogromny.

Tak duży wachlarz ofert stanowi często spory problem dla wielu osób. Ponieważ trudno wybrać tę najbardziej odpowiednią dla siebie.

Analizując parametry poszczególnych banków, musisz wziąć pod uwagę usługi i funkcje, które będą dla Ciebie najbardziej kluczowe. Niektóre elementy są istotne i uniwersalne w każdym przypadku i to właśnie na nich skupimy swoją uwagę.

Jaki bank wybrać – rodzaje oferowanych produktów i usług

Wybrany przez Ciebie bank powinien spełniać Twoje potrzeby. Jeśli jesteś np. przedsiębiorczy, potrzebujesz banku, który może zapewnić wsparcie przy budowie firmy. Jeżeli jesteś osobą odkładającą swój kapitał, wybierz instytucję oferującą dobre produkty oszczędnościowe.

Niektórzy ludzie wolą prowadzić wszystkie swoje rachunki – osobisty, oszczędnościowy, karty kredytowe, kredyty i inne produkty – w jednym banku. Inni rozdzielają swój kapitał, aby uzyskać najlepszą ofertę na stawki i opłaty.

Nie ma ograniczeń co do liczby rachunków, które możesz posiadać w różnych bankach. Więc możesz dowolnie personalizować swoje finanse zgodnie z Twoimi potrzebami.

Jeśli np. rachunek oszczędnościowy w innym banku, będzie miał atrakcyjniejsze oprocentowanie niż w banku, w którym posiadasz konto osobiste – śmiało możesz korzystać z oferty. Nie jesteś przywiązany do jednej instytucji i lojalność nie jest tutaj wskazana – po prostu kieruj się swoim interesem.

Jaki bank wybrać – opłaty i prowizje

Nie lubisz marnować pieniędzy? Znajdź bank, który nie pobiera niepotrzebnych opłat.

W zależności od danej instytucji, możesz ponosić prowizje za prowadzenie rachunku, korzystanie z bankomatów, przelewy pomiędzy rachunkami i wysyłanie papierowych wyciągów – lista może być długa.

Pytanie jest takie: czy chcesz sponsorować swój bank? W dobie tak ogromnej konkurencji, z większości podstawowych usług finansowych, można korzystać zupełnie za darmo.

Trzeba tylko znaleźć odpowiednią instytucję, która to zagwarantuje. Np. aktualnie mamy na rynku, co najmniej kilka rachunków osobistych, które są bardzo tanie w utrzymaniu.

Oferują bezpłatne korzystanie z konta, kartę, bankomaty i przelewy. Jeżeli więc nie potrzebujesz produktów finansowych z wieloma dodatkowymi funkcjami, bez problemu znajdziesz niedrogie opcje – sprawdź np. nasz aktualny ranking, w którym wybieramy najlepsze konto bez opłat.

Jaki bank wybrać – bankomaty i oddziały

Pomyśl o swoim stylu życia i preferencjach, co do korzystania z środków pieniężnych. Czy chcesz porozmawiać z pracownikiem banku twarzą w twarz, czy wolisz np. kontakt online lub telefonicznie?

A może dużo podróżujesz i musisz mieć możliwość wypłaty gotówki gdziekolwiek jesteś? Czy wolisz wypłacać pieniądze w oddziale banku, czy terminalach?

Po określeniu swoich potrzeb, zapoznaj się z liczbą i lokalizacją bankomatów i oddziałów oferowanych przez daną instytucję. Jeśli Twoje transakcje są w większości cyfrowe i rzadko korzystasz z gotówki, rozważ bank online/mobilny.

Jaką aktywność w oddziale banku podejmują klienci?

Aktywność podczas ostatniej wizyty w oddziale bankuOsoby poniżej 40 roku życiaOsoby powyżej 40 roku życia
Wpłata na rachunek61%58%
Wypłata z rachunku40%35%
Realizowanie czeku32%21%
Aplikowanie o nowy produkt/usługę14%4%
Informacje o koncie19%8%
Dokonanie zmian na koncie15%5%
Zadanie pytań13%8%
Zgłoszenie problemu/skargi6%3%
Inne (m.in. przelewy)6%9%

Źródło: J. D. Power Analiza satysfakcji klientów indywidualnych z obsługi klienta

Nowoczesne rozwiązania

Czy potrzebujesz szybko wykonać przelew lub zasilić konto? Dobra technologia może pomóc Ci utrzymać finansową płynność. Jeśli nie chcesz (lub nie masz czasu) korzystać z oddziałów banku, znajdź taki, z dobrą bankowością internetową i mobilną.

Takie rozwiązania to obecnie już w zasadzie standard, aczkolwiek niektóre instytucje są jeszcze „na bakier” z najnowszymi technologiami. Jeśli zależy Ci na najnowszych zdobyczach techniki, upewnij się, że dany bank z nich korzysta.

Bezpieczeństwo Twoich pieniędzy

Posiadasz ubezpieczenie samochodu, domu, zdrowotne – więc i Twoja gotówka, również powinna być bezpieczna. Wszystkie banki komercyjne w Polsce, podlegają Komisji Nadzoru Finansów.

W przypadku np. upadłości danej instytucji, Bankowy Fundusz Gwarancyjny (powstały w 1995 roku), zwraca klientowi środki do kwoty 100 tysięcy euro. Wypłata gotówki w takim przypadku następuje w walucie PLN.

Wybór właściwego banku jest indywidualną decyzją i nie będzie jedyną, którą będziesz musiał podjąć. Po zdecydowaniu się na skorzystanie z usług danej instytucji, należy wybrać dla siebie najlepsze konto bankowe.

Pomyśl o tym, co jest dla Ciebie ważne i przeanalizuj swoje opcje. Zapoznaj się z opiniami swojej rodziny i znajomych. Skorzystaj z ogólnodostępnych rankingów i porównywarek. Dzięki temu, będziesz miał pewność, że nie przeoczysz żadnej atrakcyjnej oferty.

Jaki bank wybrać – zrozumienie zasad i warunków

Nie powinieneś korzystać z oferty banku, bez wiedzy o tym, co jest napisane drobnym drukiem. Uważaj szczególnie na tabelę opłat i prowizji oraz warunki promocji (jeśli z takowej korzystasz).

Często jest bowiem tak, że dana oferta wygląda okazyjnie tylko „z daleka”. Natomiast kiedy bliżej się jej przyjrzeć, nie jest już tak atrakcyjna.

Sprawdź również najlepsze konta firmowe dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą – https://kontobankowebezoplat.pl/konto-bankowe-dla-firmy-jednoosobowej/

5/5 - 1 głosów
kontobankowebezoplat.pl