Zakładając konto w banku klienci najczęściej zamawiają również kartę płatniczą, chociaż nie jest to obowiązkowe.
Prawdopodobnie nie wszyscy jeszcze wiedzą o tym, że możemy być właścicielami rachunku bez konieczności posiadania „plastiku”. Jak wygląda prowadzenie takiego konta i czy rezygnacja z karty jest opłacalna? Sprawdźmy.
Czym charakteryzuje się konto bez karty?
W rzeczywistości rachunek bankowy bez karty płatniczej to po prostu zwykły rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, do którego bank nie wydaje plastiku.
Oczywiście nie skorzystamy z możliwości wykonywania płatności kartą z przyczyn wiadomych, ale poza tym zasady prowadzenia konta są takie same.
W dalszym ciągu mamy możliwość wykonywania transakcji bezgotówkowych, jak np. przelewy bankowe czy płatność Blik.
Według przepisów prawa, posiadacz rachunku osobistego nie ma obowiązku posiadania i posługiwania się kartą. Więc podczas zawierania umowy można wnioskować o jej niewydawanie.
Warto mieć na uwadze to, że bank może zastrzec obowiązek wydawania karty do konta bankowego. W tej sytuacji jedynym wyjściem jest znalezienie innej interesującej oferty.
Gdzie otworzyć konto bankowe bez karty płatniczej?
Niestety nie jest to typowa oferta bankowa, ponieważ jak wiadomo instytucje jakimi są banki zarabiają na wydawaniu i korzystaniu z karty płatniczej więc niechętnie informują klientów o możliwości rezygnacji z plastiku.
Należy wiedzieć, że konto bez karty możemy otworzyć w każdym banku. Wystarczy, że zostanie złożony wniosek o otwarcie konta osobistego, w którym klient zaznaczy, że nie chce, by została wydana dla niego karta debetowa.
W ofertach niektórych banków znajdziemy propozycje kont, dla których mamy możliwość założenia karty wirtualnej dzięki czemu rezygnując z plastikowej karty zyskujemy coś w zamian. Przyjrzyjmy się kilku przykładom:
Konto Santander – Santander Banku
Konto Direct z Lwem – ING Bank Śląski
Jakie zalety ma konto bankowe bez karty?
Posiadanie rachunku bez plastikowej karty w obecnych czasach ma naprawdę wiele zalet.
Realizowanie płatności bezgotówkowych nie jest w żaden sposób utrudnione, ponieważ możemy w tym celu wykorzystać wiele innych sposobów, jak płatność telefonem, Blikiem czy zlecenie przelewu.
Jak widać noszenie przy sobie karty płatniczej nie jest konieczne. A dodatkowo może być niebezpieczne, gdy karta wpadnie w niepowołane ręce, co może grozić utratą środków.
Kolejna zaleta wiąże się z ograniczeniem kosztów prowadzenia konta. Brak karty, to oczywiście brak opłaty za nią.
Jak wiadomo, banki zarabiają na wydanych kartach. A oprócz tego często pobierają dodatkowe opłaty, jeśli nie spełnimy warunku wykonania konkretnej liczby transakcji w miesiącu.
Coraz częściej można się także spotkać z tym, że klient musi ponieść dodatkową opłatę za wydanie / odnowienie dokumentu płatniczego. Nie sposób nie wspomnieć też o aspekcie ekologicznym.
Jak wiadomo, karta wydawana do konta wykonana jest z plastiku, który ulega rozkładowi przez wiele lat, co zdecydowanie szkodzi środowisku.
Co prawda w ofertach niektórych banków znajdziemy już karty wykonane z ekologicznych tworzyw. Jednak nie można powiedzieć, by było to całkowite rozwiązanie problemu, a jedynie kompromis.
Na dłuższą metę rezygnacja z plastikowej karty okazuje się bardzo wygodna i pozwala na przyzwyczajenie się do nowoczesnych metod płatności.
Dodatkowo nie trzeba pamiętać o zabieraniu ze sobą wszędzie portfela czy choćby samej karty. Ponieważ możemy w wygodny sposób płacić telefonem, który raczej zawsze mamy przy sobie.
Posiadanie rachunku bankowego bez karty nie wyklucza również z korzystania ze zwrotów pieniędzy za zakupy online – https://finp.pl/programy-cashback-ranking/
Transakcje bezgotówkowe bez karty płatniczej
Rezygnując z zamówienia plastikowej karty do konta nie musimy obawiać się o to, w jaki sposób będziemy mogli płacić bezgotówkowo. Banki oferują wiele innych możliwości płacenia za towary i usługi.
Najczęściej wykorzystywanym rozwiązaniem jest używanie aplikacji mobilnej banku zainstalowanej w telefonie, dzięki której możemy płacić przy użyciu terminala.
Innym sposobem jest generowanie w aplikacji coraz bardziej popularnych kodów Blik. Ta metoda jest ceniona szczególnie za wygodę i dostępność.
Płatność za niektóre zakupy można zrealizować także zlecając przelew bankowy.
W bankach, które udostępniają możliwość posiadania wirtualnej karty płatniczej zauważamy coraz większe zainteresowanie tą formą płatności.
Wirtualna karta jest kartą debetową, jednak w niektórych przypadkach mamy możliwość połączenia jej z kartą kredytową i korzystania w ramach przyznanego limitu.
Kiedy rezygnacja z karty będzie dobrym rozwiązaniem?
Najczęściej z wydawania karty płatniczej nie rezygnują klienci, którzy posiadają tylko jedno konto bankowe.
Po części ma na to wpływ również to, że cały czas plastikowa karta jest najpopularniejszych i najbezpieczniejszym sposobem płacenia za zakupy i usługi.
Warto jednak zwrócić uwagę, że coraz powszechniej spotyka się prowadzenie min. dwóch kont, co wynika także z kwestii technicznych.
Zdarza się, że banki przeprowadzają prace techniczne, w czasie których nie mamy tymczasowo dostępu do swoich środków.
Również niektóre osoby darzą banki coraz bardziej ograniczonym zaufaniem i dzielą swoje środki między przynajmniej dwie instytucje. Dodatkowo często klienci traktują drugie konto jak swego rodzaju skarbonkę.
Ze względu na niskie oprocentowanie lokat i rachunków oszczędnościowych klienci coraz częściej decydują się na trzymanie środków na zwykłym rachunku, z którego w razie czego mogą w łatwy sposób je wyciągnąć.
Mając min. dwa konta bankowe posiadanie kart płatniczych do nich wydaje się nie mieć sensu. Szczególnie biorąc pod uwagę koszty, które przyjdzie ponieść za wydanie i użytkowanie plastiku.
Zakładanie konta bez „plastiku”
Pierwszym krokiem jest znalezienie oferty, która najbardziej nas zainteresuje.
Jak wiadomo, w propozycjach banków coraz częściej znajdziemy dodatkowe usługi w zamian za rezygnację z karty, ale warto zapoznać się ze związanymi z nimi kosztami.
Przede wszystkim trzeba ocenić swoje potrzeby, ale nie bać się przetestowania czegoś zupełnie nowego.
Większość usług obecnie ma charakter elektroniczny, ponieważ żyjemy w dobie powszechnej cyfryzacji, a popularność bankowości internetowej stale rośnie.
Samo otwarcie rachunku jest bardzo proste, bo polega jedynie na złożeniu wniosku i podpisaniu umowy.
Można zrobić to online, wykorzystując metodę weryfikacji tożsamości przelewem wykonanym z konta w innym banku.
Inną metodą potwierdzenia jest wykonanie selfie lub rozmowa wideo z konsultantem banku. Ciekawą opcją jest również weryfikacja danych osobowych za pomocą e-dowodu.
Niektóre banki oferują aktywowanie konta już w kilka minut po podpisaniu umowy – https://kontobankowebezoplat.pl/konto-bankowe-przez-internet-od-zaraz/
Oczywiście umowa może zostać zawarta w sposób tradycyjny. W tym celu należy udać się do najbliższej placówki banku.
Mamy także możliwość podpisania dokumentów podczas wizyty kuriera lub w czasie rozmowy na infolinii z konsultantem.
Niezależnie od wybranej przez nas metody należy pamiętać o posiadaniu ważnego dokumentu potwierdzającego tożsamość (dowód osobisty lub paszport).
Darmowe konto bez karty?
Rachunek bankowy, do którego nie wydano karty może być całkowicie bezpłatny, ale najczęściej trzeba spełnić kilka stawianych przez bank warunków.
Przeważnie wymogiem jest wykonywanie w miesiącu transakcji bezgotówkowych na określoną kwotę lub zapewnienie określonego wpływu na konto. Najlepiej jednak znaleźć bezwarunkowo darmowe konto bez karty.
Oczywiście banki w dalszym ciągu mogą pobierać opłaty za przelewy, wypłacanie gotówki w oddziale i inne standardowe usługi. Niezbędne informacje znajdziemy w umowie i tabeli opłat.
Kiedy warto założyć konto bankowe bez karty?
Posiadanie karty płatniczej w formie plastiku nie jest już standardem. Mimo, że nigdy nie obowiązywały prawne regulacje w tej sprawie wiele osób nie wyobrażało sobie wykonywania płatności za towary i usługi inaczej niż kartą.
Obecnie mamy dostęp do tak wielu form płatności bezgotówkowych, że posiadanie plastiku stało się w zasadzie zbędne. Szczególnie w przypadku osób, które są na bieżąco z nowoczesnymi technologiami.
Warto rozważyć rezygnację z karty szczególnie w przypadku posiadania więcej niż jednego rachunku lub wtedy, gdy jeden z nich pełni funkcję skarbonki.
Dzięki temu mamy możliwość ograniczenia kosztów związanych z prowadzeniem rachunku do minimum. W dalszym ciągu jednak klienci banków niechętnie decydują się na rezygnację z posiadania karty.
Należy wziąć pod uwagę również to, że nie zawsze najnowocześniejsze metody płatności są bezpłatne, a niektóre obarczone są dodatkowym ryzykiem.
Szczególnie widać to na przykładzie karty wirtualnej, która mimo że zyskuje na popularności, to ciągle nie jest w 100% bezpiecznym produktem.
Patrząc pod kątem ochrony środków, ciężko stwierdzić czy lepszym rozwiązaniem będzie wirtualna karta czy jednak jej tradycyjny odpowiednik.
Mimo wszystko, warto zachować czujność i nigdy nie podawać danych do karty przypadkowym instytucjom oraz stronić od płacenia w niesprawdzonych punktach.
Magdalena Gajda
Absolwentka Politechniki Krakowskiej. Pisząc z pasją o finansach i bankowości znalazła sposób na połączenie dwóch swoich pasji: opieki nad dzieckiem i efektywnym zarządzaniem domowym budżetem.