KONTO BANKOWE PRZEZ INTERNET BEZ KURIERA

KONTO BANKOWE PRZEZ INTERNET BEZ KURIERA

Nowoczesna technologia i odpowiednie przepisy prawne, przyczyniły się w 2011 roku, do wprowadzenia przez banki usługi, umożliwiającej zawarcie umowy o konto – przy pomocy przelewu weryfikacyjnego.

Cała procedura pozwalała ominąć pośrednictwo kuriera, który dostarczał i odbierał umowę na linii bank-klient. To bardzo popularne i wygodne rozwiązanie pozwalało przede wszystkim oszczędzać czas.

Niestety, taka możliwość otwierania rachunku, została w znaczący sposób ograniczona 1 lipca 2016 roku. Tego dnia bowiem zaczęła obowiązywać nowa rekomendacja Komisji Nadzoru Finansów, która obowiązuje po dziś dzień.

Na czym polegają owe wytyczne KNF? M.in. zabraniają otwierania konta za pomocą przelewu weryfikacyjnego, wysłanego z rachunku, który został założony w ten sam sposób. I tym samym, tożsamość właściciela nie została potwierdzona w placówce banku.

Czym podyktowane były takie zmiany? Względami bezpieczeństwa. Oszuści i cyberprzestępcy dopuszczali się częstych wyłudzeń danych osobowych, defraudacji pieniędzy i zaciąganiu kredytów na nieświadome niczego osoby.

I tak oto z 20 instytucji, w których możliwe było założenie konta online za pomocą przelewu aktywacyjnego, zostało aktualnie tylko 8.

Dlaczego tak mało banków, postanowiło nadal korzystać z takiej metody na zawarcie umowy z klientem? Być może chodzi o koszty, a być może o dodatkowe procedury wiążące się z taką usługą.

Bank musi bowiem przekazać do Krajowej Izby Rozliczeniowej informacje, o wszystkich kontach aktywowanych tym sposobem. Rejestr zbiorów danych w KIR, pozwala zweryfikować, czy dany przelew aktywacyjny, został wysłany z rachunku otwartego w tradycyjny sposób, czy online.

Jeżeli transfer środków odbył się z ROR-u założonego również przy pomocy przelewu aktywacyjnego, wniosek o nowe konto uzyska status – odrzucony.

W takiej sytuacji klient będzie musiał wybrać inny sposób zawarcia umowy.

Gdzie otworzymy konto bankowe przez internet bez kuriera?

Sprawdź również jak zamknąć konto bankowe.

Ocena internautów
[Ogółem: 5 Średnio: 4.4]