KONTO DLA DZIECKA ALIOR BANK

Alior Bank jest kolejną instytucją, która oferuje możliwość założenia konta dla dzieci i młodych. Podzielone są one według przedziałów wiekowych na 3 grupy:

 • dzieci poniżej 13 r. ż. – dla nich przygotowano bezpłatne Konto Internetowe;
 • dzieci w wieku od 13 do 17 lat – mogą otworzyć Konto dla Młodych z dodatkową opcją otwarcia konta oszczędnościowego z Bonusem dla Młodych;
 • młodzi dorośli w przedziale 18 – 26 lat – w tym przypadku bank daje możliwość założenia Konta dla Młodych w nieco innym wariancie, ponieważ obowiązują dodatkowe opłaty, jednak użytkownicy mają znacznie większą swobodę działań.

Użytkownicy Konta dla Młodych mają możliwość wyboru dwóch darmowych korzyści spośród 11 dostępnych. Mają one być dodatkowym udogodnieniem podczas korzystania z rachunku.

Wybór każdej kolejnej korzyści wiąże się z opłatą w wysokości 3,50 zł miesięcznie. Samodzielny wybór dodatkowych udogodnień jest okazją do nauki odpowiedzialności, co z pewnością zaprocentuje w przyszłości.

To zaledwie mała część funkcji, które znajdziemy w ofercie Konta dla Młodych. Dostęp do nich jest uzależniony od wieku użytkownika rachunku.

Niestety klienci, którzy mają mniej niż 13 lat nie mogą korzystać z niektórych opcji, które udostępnia nam rachunek. Dziecko może obsługiwać konto z poziomu aplikacji mobilnej Alior Mobile, która dostępna jest niezależnie od wieku.

To zdecydowanie duże ułatwienie i wygoda zarówno dla młodych jak i ich rodziców, którzy również w aplikacji mogą mieć dostęp do konta pociechy.

Obsługa konta przez rodzica

Rodzice lub opiekunowie dziecka nie mają możliwości posiadania dostępu do konta czy dedykowanej dla nich aplikacji, która posłużyłaby do kontroli zarządzania finansami.

Nie mogą także otrzymywać powiadomień dotyczących wykonywanych przez dziecko transakcji. Jako rozwiązanie tego problemu Alior Bank proponuje zainstalowanie aplikacji mobilnej Alior Mobile na telefonie dziecka oraz na swoim.

Znając login i hasło rodzic/opiekun będzie mógł uzyskać dostęp do rachunku pociechy i nadzorować jego działania.

Konto dla dziecka Alior Bank – opłaty i prowizje

Konto dla dzieci w wieku 0 – 12 lat

Otwarcie konta jest zupełnie darmowe, a oprocentowanie rachunku wynosi 0%. Niestety, w tym wariancie nie mamy możliwości zamówienia dziecku karty płatniczej.

Dziecko może korzystać z darmowej wypłaty gotówki ze wszystkich bankomatów, dodatkowo bank rezygnuje z pobierania prowizji od transakcji bezgotówkowych.

Zlecenie zwykłego przelewu internetowego jest darmowe podobnie jak zlecenia stałe. Jednak chcąc skorzystać z możliwości wykonania przelewu natychmiastowego należy liczyć się z opłatą, która wynosi aż 10 zł.

Mało korzystne jest także zlecanie przelewów w placówce banku – każda tego typu operacja kosztuje 8 zł.

Konto dla nastolatków w wieku 13 – 17 lat

W tym przypadku również nie płacimy nic za otworzenie rachunku. Do konta możemy zamówić kartę, a bank nie pobierze opłaty ani za jej wydanie, ani za comiesięczną obsługę.

Promocyjne oprocentowanie na rachunku oszczędnościowym wynosi 7% przez 4 miesiące i obejmuje środki do 2000 zł. Po upływie promocji lub po przekroczeniu salda 2000 zł oprocentowanie spada do 1%.

Korzystanie z bankomatów jest darmowe pod warunkiem, że używamy maszyn własnych Alior Banku. Wypłata w pozostałych bankomatach to koszt 2,50 zł. Oczywiście można jej uniknąć wybierając odpowiednią korzyść.

Podobnie jak w przypadku konta dla młodszych klientów bank rezygnuje z prowizji od transakcji bezgotówkowych, opłat za przelewy zwykłe i zlecenia stałe. Wykonanie przelewu natychmiastowego to koszt 10 zł, a zlecenie przelewu w oddziale banku – 8 zł.

Konto dla młodych dorosłych w wieku 18 – 26 lat

Oczywiście tutaj także skorzystamy z darmowego otwarcia rachunku oraz wydania karty płatniczej, jednak za jej obsługę już należy zapłacić 5 zł miesięcznie.

Aby uniknąć tej opłaty należy wykonać transakcje bezgotówkowe na kwotę min. 300 zł w miesiącu. Konto dla młodych dorosłych nie jest niestety oprocentowane.

Podobnie jak w przypadku konta dla nastolatków, mamy możliwość bezpłatnego korzystania z bankomatów własnych Alior Banku, a koszt użycia pozostałych maszyn to 2,50 zł.

W tym przypadku również warto rozważyć wybór korzyści, która pozwoli nam uniknąć dodatkowych kosztów.

Kolejne cechy wspólne z pozostałymi wariantami Konta dla Młodych to brak prowizji od transakcji bezgotówkowych, bezpłatne zwykłe przelewy internetowe oraz zlecenia stałe.

Opłata za wykonanie przelewu w oddziale banku wynosi 8 zł, a zlecenie przelewu natychmiastowego obciąży nasze konto 10 zł.

Jak założyć konto dla dziecka Alior Bank?

Jedyną możliwością założenia Konta Internetowego w przypadku osób małoletnich jest udanie się do jednego z oddziałów banku. Tam przy okazji możemy uzyskać niezbędne informacje i rozwiać ewentualne wątpliwości dotyczące prowadzenia rachunku.

Należy pamiętać o zabraniu ze sobą dokumentu tożsamości ze zdjęciem. Bank uwzględnia dowód osobisty, legitymację szkolną lub paszport. Wymagana jest również zgoda rodzica/opiekuna i jego dowód osobisty.

W sytuacji, gdy przedstawicielem dziecka nie jest rodzic konieczne jest przedstawienie dokumentu potwierdzającego opiekę (akt urodzenia lub postanowienie sądu).

Otwierając konto dziecku, które ma mniej niż 13 lat papierowe dokumenty musi podpisać jedynie opiekun prawny, po przekroczeniu tego wieku dodatkowo wymagany jest podpis osoby małoletniej.

Konto dla dziecka Alior Bank - rachunek dostępny już od 1 roku życia

Po 18 r. ż. mamy możliwość otwarcia konta przy pomocy aplikacji mobilnej Alior Banku wykorzystując do tego funkcję Video Selfie.

Aby skorzystać z opcji zdalnego założenia rachunku należy wypełnić wniosek w odpowiedniej zakładce aplikacji i przesłać zdjęcie dowodu osobistego oraz nagrania twarzy i głosu w celu potwierdzenia tożsamości.

Umowa do podpisania zostanie wysłana na podany adres e-mail. Oferowana opcja jest bardzo wygodna, ponieważ konto można otworzyć w dowolnym miejscu i czasie, a dostęp do niego zyskujemy w tym samym dniu.

Jedyne o czym należy pamiętać to to, że otwierając rachunek za pomocą Video Selfie limit transakcji wychodzących ustawia się automatycznie i wynosi 20 000 zł miesięcznie. Zmiana limitu możliwa jest podczas osobistej wizyty w placówce banku.

Konto dla dziecka Alior Bank – oferta oszczędnościowa

Posiadacze konta dla nastolatków (13 – 17 lat) mają możliwość skorzystania z dedykowanej oferty konta oszczędnościowego w postaci Bonusu dla Młodych. Zapewnia on atrakcyjne oprocentowanie środków na rachunku przez 4 miesiące.

Jeśli saldo nie przekracza 2000 zł oprocentowanie wynosi 1,5%. Dodatkowo młodzież ma możliwość swobodnej wpłaty i wypłaty gotówki, co zapewnia naprawdę dużą swobodę.

Konto dla dziecka Alior Bank – opinia / podsumowanie

Przypomnijmy raz jeszcze o tym, że otwarcie i prowadzenie rachunku są bezwarunkowo darmowe. Bank nie obciąża również opłatami za wydanie i używanie karty klientów w wieku od 13. do 18 lat.

Bez wątpienia warunki przygotowane dla klientów między 18. a 26. rokiem życia również są bardzo korzystne. Jednak w tym przypadku zasady zakładania konta i użytkowania go są już nieco inne.

Dużym plusem oferty jest atrakcyjne oprocentowanie obowiązujące przez 4 pierwsze miesiące posiadania konta oszczędnościowego oraz swoboda podczas wyboru korzyści związanych z prowadzeniem konta.

Bank udostępnia także aplikację mobilną Alior Mobile, z której skorzystają zarówno dzieci jak i dorośli. Warto wspomnieć, że w aplikacji udostępniono bezpłatne przelewy na telefon i wypłaty Blik.

Niestety, wadą oferty jest brak możliwości kontroli ze strony rodziców lub opiekunów. Chyba, że zainstalują oni na swoich telefonach aplikację i będą logować się wykorzystując dane logowania dziecka.

W przypadku Konta dla Młodych rodzic nie może korzystać z możliwości wpłacania lub wypłacania środków i nie będzie otrzymywał powiadomień o wykonanych transakcjach. Może to budzić pewne wątpliwości w kwestii bezpieczeństwa.

W tym momencie należy wspomnieć o tym, że dzieci poniżej 13 lat mają niewiele możliwości związanych z prowadzeniem konta.

Pozostałe kwestie dotyczące bezpieczeństwa są takie same jak w przypadku każdego innego rachunku. Konto jest bezpieczne wtedy, gdy użytkowane jest zgodnie z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa związanymi z bankowością.

Minusem są także koszty generowane podczas wyboru więcej niż dwóch korzyści – pamiętajmy, że każda dodatkowa wiąże się z opłatą w wysokości 3,50 zł miesięcznie.

Warto zaznaczyć, że otwarcie Konta dla Młodych nie wymaga posiadania konta osobistego w Alior Banku przez rodziców lub opiekunów.

Propozycja Alior Banku jest oczywiście warta rozważenia. Jednak podczas wyboru konta dla dziecka należy wziąć pod uwagę to, że na rynku znajdziemy kilka znacznie bardziej korzystnych ofert.

Konto dla dziecka Alior Bank

KONTO DLA DZIECKA / NASTOLATKA / MŁODEGO DOROSŁEGO

KONTO INTERNETOWE 0 – 12KONTO DLA MŁODYCH 13 – 17 LATKONTO DLA MŁODYCH 18 – 26 LAT
Otwarcie i prowadzenie konta0 zł0 zł0 zł
Oprocentowanie konta0%0% / 7% na koncie oszczędnościowym0%
KartaMastercard zbliżeniowaMastercard zbliżeniowa
Miesięczna opłata za kartę0 zł
Wypłata z bankomatów w Polsce
 • bankomaty Alior – 0 zł
 • pozostałe bankomaty – 0 zł (z aktywną korzyścią)
 • pozostałe bankomaty – 5 zł (bez aktywnej korzyści)
 • bankomaty Alior – 0 zł
 • pozostałe bankomaty – 0 zł (z aktywną korzyścią)
 • pozostałe bankomaty – 5 zł (bez aktywnej korzyści)
Wypłata z bankomatów za granicą
 • 0 zł (z aktywną korzyścią)
 • 2,50 zł (bez aktywnej korzyści)
 • 0 zł (z aktywną korzyścią)
 • 2,50 zł (bez aktywnej korzyści)
Zwykły przelew przez internet0 zł0 zł
Otwarcie konta
 • wizyta w oddziale banku
 • rodzic / opiekun składa wniosek przez Alior Online lub Alior Mobile (jeżeli nie jesteś jeszcze klientem banku, załóż Konto Jakże Osobiste)
 • wizyta w oddziale banku
 • rodzic / opiekun składa wniosek przez Alior Online lub Alior Mobile (jeżeli nie jesteś jeszcze klientem banku, załóż Konto Jakże Osobiste)
 • wizyta w oddziale banku
4.7/5 - 3 głosów
kontobankowebezoplat.pl