KONTO DLA DZIECKA PKO BP

Bank PKO BP przychodzi z propozycją oprocentowanego konta z kartą płatniczą dla najmłodszych klientów. Dodatkowo przygotowano możliwość zdobywania wyzwań w dedykowanym serwisie PKO Junior.

Konto Dziecka jest jednym z elementów oferty dla najmłodszych PKO Junior, w której znajdziemy rachunek osobisty, kartę płatniczą, serwis internetowy i materiały edukacyjne. Przyjrzyjmy się bliżej ofercie PKO BP skierowanej do młodych klientów.

Konto dla dziecka PKO BP

Konto Dziecka dedykowane jest klientom, którzy mają mniej niż 13 lat. Otwarcie konta jest całkowicie darmowe, a bank nie pobiera comiesięcznej opłaty za prowadzenie rachunku.

Do kwoty 2500 zł oprocentowanie rachunku wynosi 5%, powyżej tej kwoty spada do 1%.

Utworzenie rachunku PKO Konto Dziecka jest możliwe tylko jeśli jest się rodzicem lub opiekunem ustawowym małoletniej osoby, który w jej imieniu dysponuje kontem. Posiadaczem konta jest dziecko, ponieważ otwierane jest ono na jego imię i nazwisko.

Karta do konta

Bank przygotował do konta kartę płatniczą pre-paid PKO Junior. Wybierać można pomiędzy Visa a MasterCard. Wydanie karty to koszt 15 zł, ale miesięczna opłata za jej użytkowanie nie jest pobierana.

Karta posłuży najmłodszym do płatności zbliżeniowych oraz internetowych. Dodatkowo dzięki funkcji cashback można pobierać gotówkę w wygodny sposób podczas robienia zakupów.

Kartę może zamówić tylko rodzic przez serwis internetowy iPKO lub będąc w oddziale. Ciekawą opcją jest możliwość zamówienia karty w formie naklejki (również za 15 zł).

Dziecko może umieścić ją w dowolnym miejscu i wykorzystywać do szybkiego płacenia za zakupy. Otrzymana karta powiązana jest z osobnym rachunkiem, którego właścicielem jest rodzic/opiekun.

Dziecko jest jedynie użytkownikiem, co czyni kartę podobną do karty przedpłaconej. Rodzic może zarówno kontrolować stan konta dziecka oraz zasilać je środkami jak i ustawiać limity.

Domyślnie ustawiony dzienny limit płatności to 100 zł osobno dla transakcji bezgotówkowych, gotówkowych i internetowych.

Oczywiście rodzi ma także możliwość zablokowania karty. Płatności zbliżeniowe bez podawania kodu PIN są możliwe do kwoty 30 zł. Bank nie udostępnia płatności mobilnych dla karty PKO Junior.

Bankomaty, operacje gotówkowe i przelewy

Korzystanie z karty na terenie Polski jest bezpłatne pod warunkiem korzystania z bankomatów własnych PKO BP. Pozostałe bankomaty pobierają prowizję, która wynosi 5 zł.

Taka sama opłata pobierana jest za korzystanie z bankomatów za granicą. Dodatkowo w tym przypadku bank dolicza 1,5% za przewalutowanie.

Dużym plusem oferty jest to, że zarówno wpłaty jak i wypłaty gotówki w oddziale banku są całkowicie bezpłatne.

Jeśli chodzi o wykonywanie przelewów to zarówno zwykłe przelewy internetowe jak i te zlecane w placówce banku są bezpłatne. Funkcja tworzenia zleceń stałych jest niedostępna.

Oferta PKO Konta Dziecka

Ze względu na to, że osoby poniżej 13 r. ż. nie mogą w sposób dowolny zarządzać swoim majątkiem oferowany rachunek ma ograniczone funkcje.

Najmłodsi klienci mogą wykonywać przelewy, płacić kartą debetową i korzystać z bankowości elektronicznej PKO Junior oraz aplikacji mobilnej.

Jednak wszystko to odbywa się pod nadzorem rodziców, którzy mają pełną kontrolę nad środkami zgromadzonymi na Koncie Dziecka.

Dla rodziców lub opiekunów bank przygotował Aplikację Rodzica, która jest częścią bankowości elektronicznej. Aby do niej przejść należy kliknąć inicjały klienta w menu iPKO a następnie wybrać ”PKO Junior”.

Rodzic ma możliwość sprawdzenia stanu konta dziecka, zatwierdzania zleconych przez nie przelewów i doładowań telefonu a także ustalania mu wyzwań.

Oprócz tego istnieje możliwość ograniczenia małoletniemu dostępu do konta blokując możliwość wykonywania przelewów czy obniżając limity na karcie PKO Junior.

Oczywiście rodzic ma możliwość wypłacenia gotówki z Konta Dziecka w ramach tzw. zwykłego zarządu jego majątkiem (do kwoty ok. 6000 zł).

Co ciekawe, opiekun może uruchomić na swoim koncie osobistym ”Autooszczędzanie w PKO Konto Dziecka”, które polega na przekazywaniu drobnych sum od płatności kartą lub przelewów na konto dziecka (zaokrąglenia lub procent od transakcji).

Serwis internetowy PKO Junior i aplikacja mobilna

Udostępniony przez bank serwis transakcyjny PKO Junior został przygotowany tak, by jak najlepiej odpowiadać na potrzeby dzieci. Młodzi klienci mogą skorzystać z podpowiedzi głosowych oraz tekstowych na każdym etapie oraz z wersji demonstracyjnej serwisu.

Bankowość internetowa PKO Junior umożliwia dziecku wykonanie przelewu i doładowanie telefonu (oczywiście po zatwierdzeniu operacji przez dorosłego).

Istnieje także możliwość zakładania skarbonek, które służą do oszczędzania na konkretny cel oraz podejmowania wyzwań ustalanych przez rodziców, np. sprzątanie pokoju codziennie.

Oprócz bankowości elektronicznej warto zainteresować się aplikacją mobilną PKO Junior, która posiada podobne funkcje co serwis internetowy. Aplikacja dostosowana jest do wieku najmłodszych klientów i znajdziemy w niej skarbonki, odznaki, wyzwania, przelewy i doładowania telefonu.

Bardzo ciekawą opcją jest kalkulator. Dzięki niemu dziecko może obliczyć jak wysokie będą jego oszczędności po pewnym czasie biorąc pod uwagę aktualne oprocentowanie na koncie oraz wysokość i częstotliwość wpłat otrzymywanych od rodziców.

Aplikację można pobrać zarówno na telefony z Androidem jak i iOS ze sklepu Google Play/App Store.

Nie wymaga ona aktywacji, więc dziecko zyskuje do niej dostęp od razu. Na ekranie logowanie należy podać następujące dane: numer klienta lub przyjazny login oraz hasło.

Konto dla dziecka PKO BP i serwis transakcyjny PKO Junior
źródło: pkobp.pl

Oferta oszczędnościowa

Bank PKO BP kładzie szczególny nacisk na oszczędzanie. Już samo Konto Dziecka jest oprocentowane, a w serwisie PKO Junior znajdziemy dodatkowe funkcjonalności wspomagające odkładanie pieniędzy.

Nawet wolne środki nazwane są ”wolnymi oszczędnościami”. Utworzenie Konta Dziecka z Pierwszym Kontem Oszczędnościowym, to dobra zachęta do oszczędzania na wybrane cele i wsparcie dziecka w regularnym odkładaniu środków.

Gdyby rodzic chciał dodatkowo oszczędzać dla swojej pociechy może włączyć na swoim koncie ”Autooszczędzanie w PKO Konto Dziecka”.

Dzięki temu podczas każdej płatności kartą oraz przelewu bank będzie przelewał niewielkie kwoty na konto dziecka. Rodzic sam może wybrać czy chce by był to procent od kwoty transakcji czy reszta po zaokrągleniu do pełnej kwoty.

Skończyłem 13 lat – co dalej?

Jak wspomniano wcześniej konto przeznaczone jest dla dzieci do momentu ukończenia przez nie 13 lat.

W dniu trzynastych urodzin bank automatycznie przekształci rachunek w PKO Konto Pierwsze. Ten rachunek jest dedykowany klientom w wieku od 13 do 18 lat pod warunkiem, że rodzic lub opiekun nie wniesie sprzeciwu lub nie wypowie umowy.

Jak założyć konto dla dziecka PKO BP?

Otworzenie konta uzależnione jest od tego, czy rodzic posiada już rachunek osobisty w PKO BP czy nie. Obecni klienci mogą założyć konto dziecku w bankowości internetowej iPKO.

Rodzice, którzy nie posiadają jeszcze rachunku osobistego w banku, mogą otworzyć go dla siebie i dziecka za pomocą strony internetowej banku (podpisanie umowy odbywa się podczas wizyty kuriera) lub bezpośrednio w oddziale.

Należy przygotować dokument potwierdzający tożsamość pociechy (akt urodzenia, legitymacja szkolna, dowód osobisty, paszport) oraz PESEL.

W sytuacji, gdy rodzic nie chce otwierać dla siebie konta, może założyć rachunek dla dziecka tylko w oddziale banku. Składane są wtedy inne dyspozycje związane z PKO Kontem Dziecka, jednak dostęp do Aplikacji Rodzica możliwy jest tylko dla klientów PKO BP.

Konto dla dziecka PKO BP – opinia / podsumowanie

Przez długi czas PKO Konto Dziecka było jedynym takim rachunkiem na rynku. Jak prezentuje się na tle konkurencji?

Tabela opłat i prowizji nie wygląda źle. Należy docenić darmowe prowadzenie konta i korzystanie z karty debetowej, natomiast koszt jej wydania jest dość wysoki.

Również opłaty za korzystanie z bankomatów obcych nie należą do najniższych. Dlatego warto poinstruować dziecko i dopilnować, by w razie chęci wypłaty gotówki poszukało bankomatu własnego PKO BP.

Na uznanie zasługuje bankowość internetowa, która jest bardzo przystępna dla dzieci. A dodatkowo zawiera materiały edukacyjne, które pomagają pociechom w bezpieczny sposób stawiać pierwsze kroki w świecie finansów.

Mimo tego, że dziecko może samodzielnie zlecić przelew czy doładowanie telefonu, wszystko jest pod kontrolą rodzica, który musi taką operację zatwierdzić w Aplikacji Rodzica.

Bardzo interesującą funkcjonalnością jest możliwość ustalania wyzwań w PKO Junior. Rodzic wybiera zadanie, które ma wykonać dziecko i nagrodę, którą otrzyma po wykonaniu go.

Z kolei pociecha ma możliwość wyboru, którego wyzwania podejmie się w pierwszej kolejności i co może na tym zyskać.

Może to być bardzo motywujące dla dziecka jeśli np. zbiera na jakiś cel, a zarazem zachęcać je do aktywnego uczestnictwa w wykonywaniu domowych obowiązków.

Mały minus za interfejs i zarządzanie uprawnieniami do konta dziecka, ponieważ funkcja włączenia przelewów jest trudna do zlokalizowania.

Brakuje także informacji na temat limitu kwoty do jakiej można wykonać przelew z konta dziecka na konto rodzica.

Warto wziąć pod uwagę również fakt, że bank niezbyt często organizuje promocje kont dla dzieci. Jedynie raz na jakiś czas zachęca do założenia konta jakimś bonusem, np. bonem do wykorzystania na Allegro.

Czasem zdarza się, że konto dla dziecka jest elementem promocji rachunków dla dorosłych. Śmiało można stwierdzić, że PKO Konto Dziecka jest jedynym w swoim rodzaju rachunkiem dla najmłodszych klientów.

Oferta banku jest bardzo rozbudowana i oprócz samego konta znajdziemy tam także serwis transakcyjny, aplikację mobilną, kartę płatniczą i konto oszczędnościowe. Czyli elementy, które u konkurencji oferowane są klientom w wieku powyżej 13 lat.

Podsumowując, propozycja PKO BP ma bardzo niewiele wad. Na pewno minusem jest wysoka opłata za wydanie karty oraz płatne korzystanie z obcych bankomatów. Dobrze byłoby też, gdyby kwoty podlegające podwyższonemu oprocentowaniu były nieco wyższe.

Mimo wszystko Konto Dziecka w PKO BP jest dobrym wyborem dla rodziców, którzy chcieliby wprowadzić swoją pociechę w świat finansów i bankowości.

Konto dla dziecka PKO BP

KONTO DLA DZIECKA PKO BP

 • Konto dla dziecka do 13 lat.
 • Otwarcie i prowadzenie konta – 0 zł.
 • Oprocentowanie:
 • 5% do 2500 zł
 • 1% powyżej 2500 zł
 • Karta pre-paid PKO Junior Visa lub Mastercard (płatności internetowe i zbliżeniowe, cashback).
 • Wydanie karty – 15 zł.
 • Miesięczna opłata za kartę – 0 zł.
 • Wypłata z bankomatów w Polsce: bankomaty PKO BP – 0 zł / pozostałe bankomaty – 5 zł.
 • Wypłata z bankomatów za granicą – 5 zł + 1,5% za przewalutowanie.
 • Wpłata / wypłata środków w oddziale banku – 0 zł / 0 zł.
 • Zwykły przelew przez internet – 0 zł.
 • Rodzic musi podsiadać konto osobiste w banku – np. Konto za Zero
4.5/5 - 6 głosów
kontobankowebezoplat.pl