KONTO FIRMOWE ALIOR BANK – iKONTO BIZNES

Dla przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą Alior Bank wychodzi z propozycją iKonta Biznes, oferując niskie opłaty, ofertę walutową a także daje możliwość lokowania nadwyżek finansowych.

Nie zapomina również o tych przedsiębiorcach, którzy z jakiegoś powodu potrzebują wesprzeć się kredytem.

Konto firmowe Alior Bank – opłaty

Jak wcześniej wspomniano, iKonto dedykowane jest osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą. Otwarcie i prowadzenie rachunku jest bezwarunkowo bezpłatne.

Bank daje możliwość założenia rachunku pomocniczego – opłata za jego prowadzenie to 8 zł miesięcznie.

Karty płatnicze

Podczas zakładania konta klienci mają możliwość wyboru karty płatniczej. Do wyboru są trzy rodzaje kart:

 • Mastercard Business Debit PayPass;
 • Karta debetowa Mastercard z Plusem;
 • Mastercard Debit Commercial Wielowalutowa.

Można ich używać zarówno do płatności zbliżeniowych, internetowych a także w obcej walucie, ponieważ karty są wielowalutowe. Dodatkowo istnieje możliwość skorzystania z programu rabatowego Mastercard Bezcenne Chwile.

Samo wydanie karty jest bezpłatne, natomiast comiesięczna opłata wynosi 8 zł. Aby jej uniknąć konieczne jest wykonanie min. 4 transakcji kartą w miesiącu na dowolną kwotę. Te same warunki dotyczą dodatkowych kart debetowych.

Bankomaty i operacje gotówkowe

W zależności od wybranego rodzaju karty, bank proponuje inne warunki finansowe. Wspólną cechą jest to, że korzystając z bankomatów zlokalizowanych w oddziałach Alior nie zapłacimy nic.

Wypłacając gotówkę z bankomatów Euronet i PlanetCash przy użyciu karty Mastercard Business Debit PayPass darmową mamy tylko pierwszą operację. Za każdą kolejną musimy zapłacić 5 zł. Dla pozostałych bankomatów prowizja wynosi 3% (min. 5 zł).

Dla karty Mastercard Debit Commercial Wielowalutowej używanej w bankomatach Euronet i PlanetCash pobierana jest opłata wynosząca 1%, jednak nie mniej niż 3 zł. W pozostałych bankomatach stawka rośnie już do 3% (min. 5 zł). Płatne jest także używanie kart poza granicami kraju.

Dla karty Mastercard Business Debit PayPass użytej w bankomacie w strefie EOG musimy liczyć się z opłatą w wysokości 3% kwoty (min. 5 zł). W pozostałych bankomatach oprocentowanie również wynosi 3%, jednak minimalna pobierana kwota to 8 zł. Dodatkowo za przewalutowanie transakcji Alior pobiera prowizję wynoszącą 4%.

Co w takim razie z korzystaniem z wpłatomatów? Tutaj także musimy się liczyć z dodatkowymi opłatami. Używając wpłatomatu własnego Alior Bank zapłacimy 0,2% od wpłacanej kwoty (min. 4 zł), a dla Euronet i PlanetCash 0,4% (min. 8 zł).

Nie zaoszczędzimy też udając się bezpośrednio do oddziału. Tam za wpłatę i wypłatę gotówki bank naliczy prowizję wynoszącą 0,5%, ale nie mniej niż 10 zł.

Przelewy

Trochę lepiej wygląda sprawa przelewów. Zwykłe, wykonane do ZUS i US a także polecenia zapłaty czy europejskie przelewy SEPA są darmowe.

Przelew natychmiastowy obciąży konto o dodatkowe 10 zł, a przelew wykonany w banku aż o 20 zł. Doliczana jest także opłata do ustawionych zleceń stałych – 1 zł.

Również wykonanie zagranicznego przelewu SWIFT wiąże się z opłatą w wysokości 20 zł.

Autoryzacja operacji jest bezpłatna tylko w aplikacji mobilnej. Dla klientów preferujących kody SMS nie ma dobrych wieści – za jeden kod zapłacimy 0,30 zł.

Na pewno plusem jest to, że prowadzenie konta jest bezwarunkowo darmowe. Warunki uprawniające do zwolnienia z opłaty za kartę debetową też nie są trudne do spełnienia, chociaż trzeba wziąć pod uwagę fakt, że niewielu przedsiębiorców używa konta firmowego do płacenia za zakupy.

Zamówienie karty nie jest obowiązkowe. Przedsiębiorca, który wie, że nie będzie z niej aktywnie korzystał może z niej zrezygnować, dzięki temu uniknie generowania dodatkowych kosztów.

Rachunek lokacyjny i lokaty

Dla posiadaczy iKonta Biznes Alior przygotował ofertę rachunku lokacyjnego, na który można wpłacać nadwyżki finansowe.

Najwyższe proponowane oprocentowanie przeznaczone jest dla posiadaczy innego konta w Alior, jednak mimo wszystko warto zainteresować się tą opcją i pozwolić środkom „pracować”.

Oprócz rachunku lokacyjnego klienci mogą skorzystać z pięciomiesięcznej lokaty ze stałym oprocentowaniem 4% w skali roku. Wpłacić można tylko nowe środki – nadwyżkę ponad sumę aktywów zgromadzonych w banku na dzień 9 maja 2022 r.

Kapitalizacja odsetek odbywa się na koniec okresu, w przypadku wcześniejszego zerwania lokaty odsetki niestety przepadają. Aby założyć lokatę należy udać się do najbliższego oddziału Alior Banku lub zrobić to bez wychodzenia z domu przez internet.

Rozliczanie w obcych walutach

Oferta Alior Banku powinna wzbudzić zainteresowanie klientów operujących nie tylko złotówkami, ale także walutami zagranicznymi. Do założonego iKonta Biznes można otworzyć dowolną ilość rachunków pomocniczych w 22 obcych walutach.

Jak wspomniano wcześniej, utrzymanie jednego takiego rachunku to koszt 8 zł co miesiąc. Warto wspomnieć, że wszystkie rachunki mogą być podpięte do jednej karty wielowalutowej wydanej do iKonta.

Za podpięcie 5 kont nie zapłacimy nic, każde kolejne to jednorazowy koszt 30 zł. Przedsiębiorcy mogą skorzystać z możliwości wymiany walut w Kantorze Walutowym po atrakcyjnych kursach.

Jest to dobra opcja dla tych, którzy nie chcą dodatkowego płatnego rachunku pomocniczego. Darmowy rachunek w Kantorze Walutowym można otworzyć podczas wizyty w oddziale.

Oprócz tych rozwiązań bank proponuje jeszcze jedno – wielowalutowe karty wirtualne. Można je powiązać ze wszystkimi rachunkami walutowymi, jednak miesięczna opłata za kartę to aż 30 zł.

Produkty kredytowe

Dla przedsiębiorców potrzebujących wsparcia kredytowego Alior Bank wychodzi z propozycją Pakietu Finansowego Biznes dedykowanego mikro- i małym firmom.

W skład pakietu wchodzi kilka produktów, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać tylko z tego, który najbardziej nam odpowiada. Maksymalna wysokość wsparcia to aż 1 mln zł.

W oferowanym pakiecie znajdziemy takie propozycje, jak:

 • kredyt obrotowy/na inwestycje;
 • leasing;
 • faktoring;
 • karta kredytowa.

Posiadacze iKonta Biznes mogą złożyć wniosek o pakiet kredytowy przez internet. Należy wypełnić formularz kontaktowy i oczekiwać na kontakt pracownika banku, który udzieli niezbędnych informacji.

Jedynym wymaganiem stawianym przez bank jest zakończony rok obrachunkowy obejmujący min. 10 miesięcy, a zatem nie jest to opcja, z której skorzystają nowe firmy.

Dla nowych przedsiębiorstw bank daje możliwość skorzystania z samej karty kredytowej lub wnioskowania o kredyt w rachunku poprzedzonego weryfikacją prognoz rozwoju.

Bankowość elektroniczna

Alior Bank przygotował funkcjonalny serwis transakcyjny ułatwiający codzienne korzystanie z rachunku oraz ciekawą aplikację mobilną.

Bankowość internetowa daje wiele możliwości związanych z wykonywaniem przelewów, obsługą kart płatniczych i wnioskowaniem o kolejne produkty banku.

Dla klientów biznesowych przygotowano możliwość wygenerowania Jednolitego Pliku Kontrolnego w systemie i założenia Profilu zaufanego (ePUAP).

Z kolei w aplikacji mobilnej można korzystać z podstawowych funkcji i innych, nieco mniej oczywistych możliwości (np. widok stanu konta przed zalogowaniem, wygodne opłacanie faktur po ich zeskanowaniu, przelewy na numer telefonu).

Dla klientów biznesowych udostępniono także nowoczesne metody płatności: Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay, Fitbit Pay.

Usługi dodatkowe

Alior Bank oferuje ponadto wiele usług dodatkowych, których nie sposób opisać. Wspomnijmy więc o najciekawszych z nich.

Dla przedsiębiorców przygotowano możliwość inwestowania w obligacje komercyjne, wnioskowania o dotacje z funduszy unijnych czy wsparcie Wirtualnych Bankierów. Jest to infolinia przeznaczona przedsiębiorcom, która ułatwia załatwianie wielu spraw bez wizyty w oddziale.

Dodatkowo bank udostępnia serwis Zafirmowani.pl, w którym przedsiębiorcy mogą zasięgnąć porady ekspertów oraz skorzystać z bazy dokumentów i wniosków urzędowych. Ponadto klienci uzyskują dostęp do bezpłatnej aplikacji księgowej oraz wirtualnych wizytówek.

Mimo wielu zalet, iKonto Biznes nie jest pozbawione wad. W przypadku klientów korzystających z oferty walutowej warto wspomnieć o wysokiej prowizji za wypłatę gotówki za granicą, szczególnie poza EOG.

Już kilka wypłat gotówki poza granicami kraju generuje niemałe koszty dla przedsiębiorców. Wysokie opłaty obciążą również tych, którzy aktywnie korzystają z opcji wpłacania gotówki.

Po roku, gdy bank przestanie wypłacać premię za aktywność, dodatkowe opłaty szczególnie uderzą po kieszeni. W ofercie nie znajdziemy też niestety żadnej promocji związanej z terminalami płatniczymi.

Wracając jednak do zalet konta warto wspomnieć o możliwości dysponowania nadwyżkami finansowymi. Konto lokacyjne wypada dość ciekawie na tle innych tego typu produktów oferowanych przez konkurencję.

Interesująca jest również opcja wsparcia kredytowego. Tutaj na wsparcie mogą liczyć nawet najmniejsze firmy i startupy.

Konto firmowe Alior Bank

KONTO FIRMOWE ALIOR BANK – iKONTO BIZNES

 • PROMOCJA: nawet 3300 zł premii (1800 zł moneyback za paliwo oraz 1500 zł za aktywność).
 • Konto firmowe dla jednoosobowej działalności gospodarczej.
 • Otwarcie i prowadzenie konta – 0 zł. 
 • Karta: Mastercard Business Debit PayPass / Karta debetowa Mastercard z Plusem / Mastercard Debit Commercial Wielowalutowa (płatności internetowe, zbliżeniowe, wielowalutowe, program rabatowy).
 • Wydanie karty – 0 zł
 • Miesięczna opłata za kartę – 8 zł (opłaty można uniknąć, jeżeli wykonasz min. 4 transakcje kartą w miesiącu).
 • Wypłaty z bankomatów w Polsce:
 • wypłata z bankomatów w oddziałach Alior Banku dla każdej z kart – 0 zł
 • karta Mastercard Business Debit PayPass:
 • po jednej wypłacie w miesiącu z bankomatów Euronet i Planet Cash – 0 zł / każda kolejna – 5 zł
 • wypłata z pozostałych bankomatów – 3% (min. 5 zł)
 • karta Mastercard Debit Commercial Wielowalutowa: 
 • wypłaty z bankomatów Euronet i Planet Cash – 1% (min. 3 zł)
 • wypłata z pozostałych bankomatów – 3% (min. 5 zł)
 • Wypłaty z bankomatów za granicą:
 • karta Mastercard Business Debit PayPass:
 • wypłata w strefie EOG – 3% (min. 5 zł)
 • wypłata w pozostałych bankomatach zagranicznych – 3% (min. 8 zł)
 • + 4% prowizji za przewalutowanie transakcji
 • karta Mastercard Debit Commercial Wielowalutowa: 
 • wypłata w strefie EOG – 3% (min. 5 zł)
 • wypłata w pozostałych bankomatach zagranicznych – 3% (min. 6 zł)
 • + 1% prowizji za każdą transakcję bezgotówkową poza rachunkami w EUR, USD, GBP, SEK, NOK podpiętymi do karty
 • Wpłatomaty: wpłatomat Alior Banku – 0,2% (min. 4 zł) / Euronet i Planet Cash – 0,4% (min. 8 zł).
 • Wpłata / wypłata gotówki w oddziale banku – 0,5% (min. 10 zł).
 • Zwykły przelew przez internet – 0 zł.
 • Przelew do ZUS i US – 0 zł.
 • Przelew natychmiastowy – 10 zł.
 • Przelew SEPA – 0 zł.
 • Przelew SWIFT – 20 zł.
 • Polecenie zapłaty – 0 zł.
 • Zlecenie stałe – 1 zł.
 • Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay, Fitbit Pay, SwatchPay.
 • Załóż konto firmowe na tej stronie Alior Banku
5/5 - 2 głosów
kontobankowebezoplat.pl