KONTO FIRMOWE

KONTO FIRMOWE DLA PRZEDSIĘBIORCÓW

Jak znaleźć najtańsze, a przy tym najlepsze konto firmowe?

Oczywistym jest fakt, iż trudno prowadzić firmę, czy jakąkolwiek działalność bez posiadania odpowiedniego konta bankowego, z którego będziemy korzystać niemal każdego dnia. Dzięki niemu robienie zakupów, realizowanie płatności czy też dokonywanie przelewów oraz wypłacanie pieniędzy będzie dużo prostsze, szybsze i łatwiejsze. Dlatego pojawia się niejednokrotnie pytanie, jak znaleźć najbardziej optymalne konto firmowe, a tym samym na co powinniśmy zwrócić największą co do tego uwagę.

Dlaczego warto posiadać konto bankowe dla firm?

Jak wspomniano powyżej konto bankowe dla firm jest niejednokrotnie czymś wręcz niezbędnym, do prowadzenia jasno określonych działań. Dodatkowo pojawia się tutaj ustawa, która nakazuje przedsiębiorcy dysponowanie takowym rachunkiem. W dzisiejszym świecie gdzie przepływ pieniędzy i dokonywanie transakcji realizowane jest właśnie za pośrednictwem kont bankowych, jego posiadanie w kontekście posiadanej przez nas firmy staje się wręcz konieczne.

Jak wybrać najlepsze konto bankowe dla firm?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jakie konto firmowe będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem, kwestia indywidualnego podejścia do tego co ono oferuje powinno być czymś o czym najzwyczajniej w świecie będziemy pamiętać.

Poszczególne rozwiązania i funkcje, które posiadają, to coś co może sprawić, iż wybór konta firmowego wcale nie będzie czymś łatwym. Dobrym posunięciem jest przeanalizowanie dostępnych na rynku kont bankowych i postawienie na takie, które spełnia wszystkie niezbędne kryteria.

Jakie opłaty generuje konto firmowe?

Nie dziwi fakt, iż pierwsze na co zwracamy uwagę to przede wszystkim opłaty związane z prowadzeniem konta firmowego. Tutaj stawianie na bezpłatne konta jest czymś co oferuje nam coraz więcej banków, jednak czy zawsze takie darmowe konto jest dobrym rozwiązaniem?

Przede wszystkim zastanówmy się i przeanalizujmy, czy brak opłat z prowadzeniem konta firmowego nie ogranicza pewnych naszych możliwości. Ewentualnie takie koszta pojawią się chociażby w momencie wypłacania pieniędzy w bankomacie.

Dodatkowo nie bądźmy zaskoczeni sytuacją, w której takie darmowe konto firmowe, nie zagwarantuje nam takich funkcjonalności i możliwości (np. darmowe przelewy natychmiastowe). Dlatego niejednokrotnie dobrym pomysłem jest zaakceptowanie wydatków związanych z posiadanym przez nas kontem firmowym.

Zwróćmy uwagę jakie koszta generują przelewy na koncie firmowym

Najważniejsze opłaty za przelewy, to te które musimy zaakceptować a co najważniejsze najzwyczajniej w świecie o nich pamiętać, zaliczają się do nich wszystkie przelewy wykonywane do US oraz ZUS. Pamiętajmy, iż niektóre banki egzekwują za każdą transakcję jasno określoną sumę pieniędzy, tutaj warto zwrócić szczególną uwagę na koszta związane z przelewami stałymi.

Opłaty związane z przelewami w systemie SORBNET, to kolejne zagadnienie jakie w tym przypadku należy poruszyć, cieszą się one sporym zainteresowaniem gdyż są realizowane poza standardowymi sesjami.

Czas przelewów czy transakcji finansowych w aspekcie prowadzenia jakiejkolwiek firmy czy działalności, jest czymś nader ważnym. Niekiedy decyduje o zachowaniu płynności finansowej, czy szybkie rozliczenie się z potencjalnymi kontrahentami. Nie ma jakichkolwiek wątpliwości, że takie rozwiązanie wpływa bezpośrednio także na wizerunek danej firmy.

Jeżeli nasza działalność będzie powiązana z potrzebą realizowania częstych przelewów, to co oczywiste warto wybrać takie konto bankowe które zagwarantuje nam najtańsze w tym zakresie rozwiązania.

Warto również odpowiedzieć sobie na pytanie, dotyczące skali prowadzenia naszej działalności, a mianowicie tego czy często zamierzamy wykonywać przelewy zagraniczne ewentualnie ile wynoszą wydatki związane z przewalutowaniem.

Oszacujmy ile będzie nas kosztować posiadanie karty oraz korzystanie z wypłat bankomatowych

Kolejnym czynnikiem jaki generuje koszta w przypadku kont firmowych, są bez wątpienia opłaty związane z posiadaną kartą i jej obsługą. Jednocześnie wpłaty do wpłatomatów a tym samym wypłaty z bankomatów. Jeżeli zamierzamy często używać naszej karty debetowej, to zwrócenie uwagi na koszty jej użytkowania, może wpływać korzystnie na oszczędności generowane z tego tytułu.

Zdarzają się bowiem sytuacje, kiedy za posiadanie karty i jej obsługę nie ponosimy żadnych wydatków. Jednak pojawiają się one w momencie dokonywania wypłat z bankomatu. Zwróćmy również uwagę, czy istnieje możliwość wyrobienia kilku kart do jednego rachunku, co przydaje się w sytuacji gdy prowadzimy znacznie większe przedsiębiorstwo.

Można zatem powiedzieć, iż najlepszym rozwiązaniem jest wybranie konta które nie generuje jakichkolwiek niepotrzebnych kosztów. Choć w niektórych przypadkach i sytuacjach dobrym pomysłem jest ich zaakceptowanie.

Oznacza to mianowicie tyle, iż zyskamy znacznie większe możliwości korzystania z funkcjonalności naszego konta dla firm, jednocześnie będzie miało ono znacznie więcej do zaoferowania.

Na co jeszcze zwrócić uwagę w przypadku wyboru konta firmowego?

Pewnie, że warto uwzględnić jeszcze inne kryteria i czynniki jakie de facto powinny mieć wpływ na wybór konta firmowego, jednocześnie spojrzeć na nie z odpowiedniej do tego perspektywy.

W czasach takich jak obecne, konto firmowe powinno być dostępne bezpośrednio przez internet. Tutaj pamiętajmy o usługach oraz funkcjach które de facto są do naszej dyspozycji.

Można powiedzieć, iż powinno być ono zaawansowane pod względem zastosowanych rozwiązań i możliwości. Niekiedy internetowe konta firmowe umożliwiają nam chociażby zintegrowanie go z księgowością, co na pewno jest alternatywą i rozwiązaniem za którym przemawia wiele zalet.

Dobre konto firmowe powinno posiadać możliwość zaciągnięcia odnawialnego kredytu, a więc skorzystania z opcji która w przypadku wielu przedsiębiorców jest czymś jak najbardziej wskazanym i cieszącym się sporym zainteresowaniem.

Sprawdźmy ilość ewentualnych bankomatów oraz dostęp do placówek bankowych

Zwróćmy szczególną uwagę na to, gdzie znajdują się ewentualne bankomaty. A co najważniejsze, czy w naszej okolicy znajduje się siedziba danego banku, z której niekiedy warto co oczywiste skorzystać.

Nie powinniśmy kierować się wyłącznie kosztami, choć jak najbardziej należy je uwzględnić. Jednak wybór konta firmowego powinien mieć uzasadnione do tego podstawy. Wszystko po to, aby korzystanie z takiego konta dla firm, wpływało pozytywnie na potrzeby związane z prowadzeniem naszej działalności.

KONTO FIRMOWE – RANKING – 10 GRUDNIA

Konto firmowe - Idea Bank

1 MIEJSCE – KONTO FIRMOWE – FIRMA TO JA

 • Dla kogo konto firmowe? Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.
 • Prowadzenie rachunku – 0 zł.
 • Oprocentowanie rachunku – Brak.
 • Karty płatnicze – Karta MasterCard PayPass (płatności internetowe oraz zbliżeniowe).
 • Wydanie karty – 0 zł.
 • Miesięczna opłata za użytkowanie karty – 4,99 zł – istnieje możliwość uniknięcia tej opłaty, wykonując transakcje kartą na kwotę min. 400 zł.
 • Wypłata z bankomatów w kraju – 0 zł.
 • Wypłata z bankomatów za granicą – 2%.
 • Przelewy – standardowy Elixir – 0 zł, natychmiastowy Elixir Express – 2 pierwsze w miesiącu – 0 zł, pozostałe – 3,50zł, europejski (SEPA) – 2 pierwsze w miesiącu – 0 zł, pozostałe – 3,99zł, do ZUS i US – 0 zł.
 • Polecenie zapłaty – 0 zł.
 • Zlecenie stałe – 0 zł.
 • PROMOCJA Jedna z najlepszych ofert na rynku. Idea Bank specjalizuje się w ofertach dla małych i średnich przedsiębiorstw a dodatkowo kusi świetną promocją „Premiowanie za bankowanie”.  Dzięki niej, możemy dodatkowo zarobić nawet 486 złotych (netto). W promocji mogą wziąć udział osoby fizyczne, prowadzące działalność gospodarczą, które założą konto firmowe oraz bankowość elektroniczną Idea Cloud.  W jednym miesiącu, maksymalnie można zyskać 40,50 zł. Bonusy przyznawane są przez 12 miesięcy, czyli maksymalnie można zyskać aż 486 zł (netto).
 • Konto można założyć na tej stronie banku.

 

Konto firmowe - Deutsche Bank

2 MIEJSCE – KONTO FIRMOWE – dbNET BIZNES

 • Dla kogo konto firmowe? Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.
 • Prowadzenie rachunku – 0 zł.
 • Oprocentowanie rachunku – 1 % w skali roku do 50 tys. zł.
 • Karty płatnicze – Karta Visa Business Electron (płatności internetowe, karta jest ubezpieczona przed nieuprawnionym użyciem).
 • Wydanie karty – 0 zł.
 • Miesięczna opłata za użytkowanie karty – 3,50 zł. – istnieje możliwość uniknięcia tej opłaty, wykonując jedną bezgotówkową transakcje kartą.
 • Wypłata z bankomatów w kraju – 0 zł.
 • Wypłata z bankomatów za granicą – 0 zł.
 • Przelewy – standardowy Elixir w promocji bezpłatne przez 2 lata, standardowo 1,50 zł za przelew, brak przelewów ekspresowych przez internet, europejski (SEPA) – jeden w miesiącu za 0 zł, kolejne – 5 zł, do ZUS i US – 0 zł.
 • Polecenie zapłaty – 0 zł.
 • Zlecenie stałe – 0 zł.
 • Dodatkowe informacje – Deutsche Bank działa w Polsce od 1995 roku i w tym czasie, wyrobił sobie u klientów dobrą markę swoją solidnością i niezawodnością. Jednym ze sztandarowych produktów DB na naszym rynku, jest rachunek dla osób prowadzących działalność gospodarczą.
 • Posiadacz konta firmowego, może skorzystać jeszcze z kilku innych produktów: Konto oszczędnościowe Oszczędna Firma – oprocentowanie – 1%.
 • Pakiet przedsiębiorczy (rabaty na usługi i produkty partnerów współpracujących z DB – m.in. księgowość online iFirma, przeloty, Zumi, Paczkomaty).
 • Pakiet ubezpieczeń assistance: pomoc medyczna, ubezpieczenie od zniszczenia/utraty mienia, infolinia prawna.
 • Konto można założyć na tej stronie banku.

 

Konto firmowe - Nest Bank

3 MIEJSCE – KONTO FIRMOWE – BIZnest KONTO

 • Dla kogo konto firmowe? Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.
 • Prowadzenie rachunku – 0 zł.
 • Oprocentowanie rachunku – Brak.
 • Karty płatnicze – Karta Visa Business payWave (płatności internetowe i zbliżeniowe).
 • Wydanie karty – 0 zł.
 • Miesięczna opłata za użytkowanie karty – 0 zł.
 • Wypłata z bankomatów w kraju – 0 zł.
 • Wypłata z bankomatów za granicą – 5 zł. + 3% za przewalutowanie transakcji.
 • Przelewy – standardowy Elixir – 0 zł, natychmiastowy – 5 zł, europejski (SEPA) – 0 zł, do ZUS i US – 0 zł.
 • Polecenie zapłaty – 5 zł za każdą realizację.
 • Zlecenie stałe – 0 zł.
 • Konto można założyć na tej stronie banku.

 

Konto firmowe - Alior Bank

4 MIEJSCE – KONTO FIRMOWE – iKONTO BIZNES

 • Dla kogo konto firmowe? Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.
 • Prowadzenie rachunku – Miesięczna opłata – 15 zł (można jej uniknąć, utrzymując średnie saldo na poziomie min. 1 tys. zł).
 • Oprocentowanie rachunku – Brak.
 • Karty płatnicze – Karta MasterCard Business Debit PayPass (płatności internetowe i zbliżeniowe).
 • Wydanie karty – 0 zł.
 • Miesięczna opłata za użytkowanie karty – 8 zł. – istnieje możliwość uniknięcia opłaty, wykonując w miesiącu 4 transakcje kartą.
 • Wypłata z bankomatów w kraju – Oddziały Alior Bank – 0 zł. Bankomaty Euronet, Planet Cash oraz pozostałe – 5 pierwszych wypłat w miesiącu za 0 zł, kolejne – 2 zł.
 • Wypłata z bankomatów za granicą – 3%.
 • Przelewy – standardowy Elixir – 0 zł, natychmiastowy Elixir Express – 5 pierwszych w miesiącu za 0 zł, kolejne – 10 zł (Blue Cash – 10 zł), europejski (SEPA) – 5 pierwszych w miesiącu za 0 zł, kolejne – 5 zł, do ZUS i US – 0 zł.
 • Polecenie zapłaty – 0 zł.
 • Zlecenie stałe – 1 zł.
 • PROMOCJA 1.500 zł dla firm. Aby mieć szansę otrzymania do 125 zł. miesięcznej premii, wystarczy aktywnie korzystać ze swojego rachunku firmowego.
 • Konto można założyć na tej stronie banku.

 

Konto firmowe - ING Bank Śląski

5 MIEJSCE – KONTO FIRMOWE – KONTO DIRECT DLA FIRMY

 • Dla kogo konto firmowe? Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, spółek cywilnych, jawnych oraz partnerskich korzystających z uproszczonych metod księgowości.
 • Prowadzenie rachunku – Miesięczna opłata – 9 zł. (można jej uniknąć, spełniając w poprzednim miesiącu jeden z warunków aktywności: [1] wykonano przelew do ZUS [2] wykonano przelew do US [3] na rachunek wpłynęło min. 2 tys. zł. przelewem lub gotówką.
 • Oprocentowanie rachunku – Brak.
 • Karty płatnicze – Karta MasterCard Business/Visa Business (płatności zbliżeniowe).
 • Wydanie karty – 0 zł.
 • Miesięczna opłata za użytkowanie karty – 7 zł. istnieje możliwość uniknięcia opłaty, dokonując transakcji kartą na min. 300 zł/mc.
 • Wypłata z bankomatów w kraju – Bankomaty ING i Planet Cash 0 zł. Pozostałe bankomaty – pierwsza wypłata – 0 zł, kolejne – 2,50 zł.
 • Wypłata z bankomatów za granicą – 6% + 3% za przewalutowanie transakcji.
 • Przelewy – standardowy Elixir – 0 zł, jeśli spełnimy min. jeden z warunków aktywności, w innym razie – 0,90 zł, natychmiastowy Elixir Express – 10 zł, europejski (SEPA) – 5 zł, do ZUS i US – 0 zł.
 • Polecenie zapłaty – 0 zł.
 • Zlecenie stałe – 1 zł.
 • Konto można założyć na tej stronie banku.

 

Konto firmowe - mBank

6 MIEJSCE – KONTO FIRMOWE – mBIZNES START

 • Dla kogo konto firmowe? Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, spółek jawnych, spółek cywilnych, spółek partnerskich, spółek z.o.o, spółdzielni, fundacji, stowarzyszeń rejestrowych.
 • Firma prowadząca działalność nie dłużej niż 12 miesięcy i nie posiadająca konta firmowego w mBanku.
 • Prowadzenie rachunku – 0 zł. Po 12 miesiącach, rachunek przekształcany jest w konto mBiznes Komfort.
 • Oprocentowanie rachunku – Brak.
 • Karty płatnicze – Visa Business Debit, MasterCard Debit Business – płatności internetowe, zbliżeniowe, rabaty u partnerów banku, możliwość ubezpieczenia karty.
 • Wydanie karty – 0 zł.
 • Miesięczna opłata za użytkowanie karty – 5 zł. istnieje możliwość uniknięcia opłaty, dokonując transakcji kartą na min. 200 zł/mc.
 • Wypłata z bankomatów w kraju – mBank, Euronet, BZ WBK, Planet Cash – 0 zł (jeśli wypłata wynosi min. 100 zł, jeżeli jest niższa – 1,30 zł). Pozostałe bankomaty – 3%.
 • Wypłata z bankomatów za granicą – 3% + prowizja za przewalutowanie (2-3% MasterCard oraz 5,9% Visa).
 • Przelewy – standardowy Elixir – 5 bezpłatnych w miesiącu, jeżeli wykonano przelew do ZUS w miesiącu poprzednim [pozostałe – 1,50 zł.], natychmiastowy Blue Cash – 10 zł, europejski (SEPA) – 5 zł, do ZUS i US – 0 zł.
 • Polecenie zapłaty – 0 zł.
 • Zlecenie stałe – 0 zł.
 • Konto można założyć na tej stronie banku.

Konto Firmowe 2018 r.

Ocena internautów
[Ogółem: 25 Średnio: 4.5]