KONTO ZA ZERO – PKO BP

Osoby pełnoletnie aktywne korzystające z bankowości elektronicznej oraz posiadające Kartę Dużej Rodziny powinna zainteresować propozycja Konta za Zero oferowana przez PKO Bank Polski.

Bank oferuje dodatkowo produkty oszczędnościowe, kredyty a także nowoczesne formy płatności. Czy Konto za Zero rzeczywiście jest kontem za 0 zł? Sprawdźmy to analizując szczegółowo propozycję PKO BP.

Konto za Zero – opłaty

Rachunek dedykowany jest osobom, które skończyły 18 lat. Bank nie pobiera żadnej opłaty za miesięczne prowadzenie rachunku. Konto za Zero może być otworzone jako rachunek wspólny, którego współwłaścicielami są dwie (a nawet więcej) osób.

Bank nie wprowadził różnych wersji tego konta dla odrębnych grup wiekowych, gdyż w swojej ofercie posiada także rachunki dla dzieci, nastolatków i studentów.

Karta

Do założonego konta możemy zamówić kartę, która ułatwi wykonywanie codziennych płatności. Bank proponuje nam wielowalutową kartę PKO Ekspres VISA payWave, która posłuży do płatności internetowych i zbliżeniowych.

Karta wyposażona jest w usługę cashback oraz 3D Secure, dzięki której transakcje internetowe stają się jeszcze bezpieczniejsze. Ciekawą opcją jest możliwość wyboru własnego wizerunku karty – oczywiście odpłatnie.

Bank oferuje całkiem pokaźną bazę dostępnych grafik, w której każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Zarówno wydanie karty jak i odnowienie są bezpłatne.

Miesięczna opłata za kartę to 10 zł. Po wykonaniu przynajmniej 5 transakcji bezgotówkowych kartą (także Apple Pay) lub Blikiem w miesiącu opłata zostaje anulowana.

Warto zaznaczyć, że okres rozliczeniowy w rozumieniu banku nie jest miesiącem kalendarzowym tylko miesięcznym okresem liczonym od dnia wydania karty.

Bank nie określa dodatkowych warunków dotyczących płatności (np. że muszą być one zbliżeniowe). Korzystanie z karty za granicą wiąże się z zapłaceniem prowizji wynoszącej 3,5% za przewalutowanie transakcji.

Na szczęście wyrobienie karty debetowej nie jest konieczne, ponieważ z powodzeniem można zastąpić ją korzystaniem z Blik-a.

Bankomaty i operacje gotówkowe

Dobrą informacją jest to, że korzystanie z bankomatów własnych banku na terenie Polski jest zupełnie darmowe, podobnie jak wypłata Blikiem.

Chcąc wypłacić gotówkę za granicą również nie zapłacimy nic za samą operację, jednak ponieść trzeba kosz przewalutowania transakcji (3,5% od wartości transakcji).

Całkowicie darmowe jest natomiast korzystanie z wpłatomatów.

Mniej korzystanie wygląda opcja wpłacania i wypłacanie gotówki w oddziale banku. Pierwsze takie operacje w miesiącu są darmowe, ale każda kolejna, to koszt 10 zł.

Pobieranie gotówki podczas zakupów (cashback) również nie jest darmowe, opłata za taką operację to 2 zł.

Przelewy

W kwestii przelewów mamy oczywiście kilka pozycji, które nie generują nam dodatkowych kosztów. Są to:

 • zwykłe przelewy internetowe;
 • zlecenia stałe;
 • przelewy SEPA (spread na euro to ok. 5%);
 • przelewy na telefon Blik;
 • kody autoryzacyjne SMS.

Korzystanie z przelewów natychmiastowych to koszt 4,99 za każdą taką operację, a za polecenie zapłaty bank pobierze 1 zł.

Mało zachęcająco wygląda koszt przelewu zwykłego zleconego w oddziale banku. Kwota, którą przyjdzie nam zapłacić to aż 10 zł. W przypadku zlecenia przelewu zagranicznego SWIFT opłata pobierana przez bank to 25 zł.

Bankowość elektroniczna iPKO i aplikacja mobilna IKO

Bankowość internetowa iPKO umożliwia realizację wszystkich podstawowych operacji bankowych takich, jak:

 • przelewy natychmiastowe i zwykłe;
 • polecenia zapłaty;
 • zlecenia stałe.

Dodatkowo dzięki niej klient zyskuje dostęp do wielu innych usług, które zostaną omówione w dalszej części.

Warta uwagi jest także aplikacja mobilna IKO, która oprócz standardowych operacji i korzystania z Blik-a pozwala wnioskować o dodatkowe produkty banku oraz inwestować oszczędności w programy emerytalne i fundusze inwestycyjne.

W IKO możemy także w wygodny sposób kupić bilety komunikacji miejskiej i kartę podarunkową, opłacić parking i przejazd autostradą, doładować telefon oraz skorzystać z ubezpieczeń.

Dodatkowo klienci aktywnie korzystający ze smartfonów i smartwatch-y mają do dyspozycji szeroką gamę płatności mobilnych: Blik (również zbliżeniowy), Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay i Swatch Pay.

Logowanie do serwisu transakcyjnego nie jest kłopotliwe, a poruszanie po nim należy do prostych i intuicyjnych. Oczywiście na początku należy zapoznać się z mapą serwisu, ale jest to kwestią przyzwyczajenia.

Dodatkowo możemy skorzystać z ”Przewodnika po bankowości elektronicznej i telefonicznej”, gdzie znajdziemy dokładne wskazówki dotyczące używania serwisu transakcyjnego oraz omówienie zasad bezpieczeństwa.

To samo można powiedzieć o aplikacji mobilnej IKO. Oprócz omówionych wyżej funkcjonalności znajdziemy tam także opcję ”czytania” faktur czy skanowania kodów QR, dzięki której dane do przelewu zostają szybko uzupełnione.

W IKO istnieje także możliwość zapłacenia mandatu. Klienci, którzy chcą udostępnić komuś swój numer konta mogą zrobić to tworząc kod QR. Aplikacja mobilna pozwala również zweryfikować tożsamość osoby, która podaje się za pracownika banku.

Limit w koncie

Posiadacze Konta za Zero mogą wnioskować o debet na koncie w wysokości do 1000 zł. Jeśli zostanie spłacony w ciągu 30 dni, bank nie naliczy za niego odsetek.

Jedynie w miesiącu, w którym klient skorzysta z pieniędzy zostanie pobrana niewielka jednorazowa prowizja.

To bardzo przydatna opcja w przypadku nieplanowanych wydatków, które mogą znacznie obciążyć domowy budżet. Wysokość przyznanej kwoty limitu (maks. 1000 zł) zależy od dochodów.

Karta Dużej Rodziny

Dla klientów posiadających Kartę Dużej Rodziny bank przygotował specjalne warunki, polegające na darmowym prowadzeniu rachunku i wydanej do niego karty płatniczej.

Dodatkowym warunkiem jest to, aby przynajmniej jedno dziecko posiadało w banku PKO BP swój osobisty rachunek. Od takich klientów bank pobiera również obniżone prowizje za wybrane produkty kredytowe.

PKO Inwestomat

Klienci przerażeni perspektywą samodzielnego inwestowania, śledzenia rynków finansowych i podejmowania bieżących decyzji inwestycyjnych mogą skorzystać z rozwiązania jakim jest PKO Inwestomat. Jest to łatwe w obsłudze narzędzie służące do inwestowania online.

Wystarczy określić cel naszej inwestycji (np. emerytura, pomnażanie majątku), a Inwestomat przeprowadzi analizę potrzeb i zaproponuje rozwiązania najbardziej dopasowane do inwestycji.

e-Tożsamość

Dzięki posiadaniu Konta za Zero można stworzyć e-Tożsamość, która pozwoli wygenerować Profil Zaufany pomocny w załatwianiu przez Internet spraw urzędowych.

Dzięki niemu można złożyć wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego lub zgłosić jego utratę, sprawdzić ilość punktów karnych, zobaczyć bieżące i archiwalne dane dotyczące swoich pojazdów oraz uzyskać dostęp do informacji o leczeniu zawartych w Internetowym Koncie Pacjenta.

Wykorzystując e-Tożsamość można także stworzyć e-Podpis mSzafir, który służy do podpisywania na odległość pism urzędowych, umów kupna, najmu czy sprzedaży samochodów.

Automarket

Jest to przydatna usługa oferowana przez PKO Leasing. Dzięki niej użytkownicy zyskują dostęp do szerokiego wyboru nowych samochodów gotowych do odbioru oraz pojazdów używanych, które mają sprawdzony stan techniczny.

Po skorzystaniu z usługi i wyborze samochodu klient zyskuje gwarancję i obsługę serwisową a także korzystne warunki finansowania.

Instrukcje i przewodniki

Dla zainteresowanych ofertą bank przygotował wiele poradników, przewodników i krótkich filmików instruktażowych, które dostępne są na stronie internetowej.

Pomogą zdobyć informacje na temat załatwiania codziennych spraw związanych z finansami (np. zaciąganie pożyczki, zlecenie przelewu wynagrodzenia na Konto za Zero, złożenie dyspozycji przeniesienia rachunku lub zamknięcia konta) oraz tych, które są realizowane w wyjątkowych sytuacjach (np. zgłoszenie zgubienia dowodu osobistego czy wypłata gotówki z konta po śmierci właściciela).

Założenie Konta za Zero

Rachunek można otworzyć na kilka sposobów. Pierwszy z nich to złożenie wniosku na stronie internetowej banku i podpisanie umowy podczas wizyty kuriera.

Można również załatwić wszystkie formalności w aplikacji mobilnej wybierając metodę ”na selfie”. Kolejną opcją jest udanie się do najbliższego oddziału banku i dopełnienie wszystkich formalności na miejscu.

Na stronie banku znajdziemy specjalny poradnik pt.: ”Jak otworzyć konto”, który krok po kroku omawia kolejne etapy tego procesu oraz zestaw rad pt.: ”Jak aktywować dostępy do konta”.

Mając już założone konto warto zerknąć na ofertę produktów powiązanych z Kontem za Zero. Znajdziemy tam produkty oszczędnościowe, ofertę walutową czy konto dla dziecka.

Oferta oszczędnościowa

W ofercie banku można znaleźć produkty zajmujące wysokie miejsca w rankingach kont oszczędnościowych i lokat. Propozycje PKO BP są różnorodne: znajdziemy tam lokatę na nowe środki, mobilną, progresywną a także depozyt dedykowany osobom w wieku 60+.

Dodatkowo bank jest jednym z zaledwie dwóch podmiotów, które oferują możliwość kupienia obligacji skarbu państwa oraz jedynym oferującym IKE Obligacje oraz Super IKE.

Te produkty są unikalnym połączeniem możliwości oszczędzania na emeryturę przez zakup obligacji skarbowych i inwestowania w instrumenty finansowe notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Oferta dla rodziców

Oprócz oferty skierowanej do osób dorosłych bank posiada również produkty dla dzieci.

Najmłodsi klienci w wieku poniżej 13 lat mogą skorzystać z pakietu PKO Junior, w którym znajduje się PKO Konto Dziecka (z oprocentowaniem zgromadzonych na nim środków) oraz karta PKO Junior.

W bankowości online można tworzyć plany oszczędzania i wirtualne skarbonki na konkretny cel.

To ciekawy sposób na wprowadzenie dziecka w świat finansów przy jednoczesnej kontroli nad jego wydatkami w swojej bankowości elektronicznej.

Dla nieco starszych dzieci dostępne jest PKO Konto Pierwsze oraz Pierwsze Konto Oszczędnościowe. Nastolatkowie mogą samodzielnie korzystać z iPKO i IKO.

Bank udostępnia klientom także materiały edukacyjne dla najmłodszych oraz jasne informacje o korzystaniu z produktów dopasowane do wieku odbiorców.

Oferta walutowa

Do karty debetowej PKO Express Visa mamy możliwość podpięcia rachunku walutowego w jednej z 9 walut: EUR, USD, GBP, CHF, DKK, NOK, SEK, CZK, HUF.

To doskonała wiadomość dla klientów często podróżujących za granicę oraz tych, którzy robią zakupy w obcych walutach. Dzięki temu można uniknąć kosztów przewalutowania przy dokonywaniu transakcji.

Zasilanie rachunku jest możliwe przy użyciu czynnego 24/7 kantoru internetowego, który jest dostępny w serwisie iPKO i aplikacji mobilnej IKO.

Obsługa klienta, promocje i bonusy

Jakość obsługi klienta w pewnym stopniu zależy od tego, na jakiego konsultanta trafimy. Ci bardziej kompetentni udzielą nam szczegółowych informacji, natomiast ci nieco mniej będą unikać konkretów.

Mimo wszystko jednak całościowy obraz obsługi klienta jest raczej pozytywny. Poradniki i filmy instruktażowe to ogromna zaleta banku.

Jeśli chodzi o organizację promocji bank PKO BP nie jest szczególnie hojny, ale od jakiegoś czasu akcji specjalnych pojawia się coraz więcej. Zazwyczaj dotyczą rachunków osobistych dedykowanych różnym grupom wiekowym i produktów ubezpieczeniowych.

Program poleceń z atrakcyjnymi nagrodami dostępny jest niemal cały rok, a od czasu do czasu bank organizuje konkursy i loterie.

Raz na jakiś czas pojawia się akcja specjalna skierowana do zaproszonych klientów, jednak sposób ich doboru pozostaje tajemnicą banku.

Konto za Zero – opinia / podsumowanie

Czas przejść do zebrania wszystkich informacji o oceny konta pod względem praktycznym. Na pewno na uznanie zasługuje kompleksowość oferty banku i wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań.

Dużą zaletą jest to, że Konto za Zero jest bezwarunkowo darmowe. Opłata za kartę jest oczywiście dość wysoka, ale wyrobienie jej nie jest obowiązkowe (alternatywą jest Blik), a warunki uniknięcia płatności nie należą do trudnych (min. 5 transakcji bezgotówkowych kartą lub Blikiem).

Warto jedynie pamiętać o tym, że okresem rozliczeniowym nie jest miesiąc kalendarzowy, tylko okres liczony od wydania karty.

W bankowości elektronicznej i aplikacji mobilnej mamy wgląd do tego ile płatności bezgotówkowych musimy jeszcze wykonać w danym okresie rozliczeniowym.

Minusem jest prowizja za korzystanie z obcych bankomatów – tutaj warto pamiętać o możliwości darmowej wypłaty Blikiem. Bank PKO BP posiada wiele własnych urządzeń, ale jak wiadomo – nie zawsze są one każdemu po drodze.

Trzeba pamiętać także o tym, że płatne jest również korzystanie z cashbacku i wypłacanie gotówki w oddziale banku.

Opłata za przelew natychmiastowy nie jest bardzo wysoka, a pobierane prowizje za operacje zlecane w oddziałach należą do typowych. Jak wiadomo nie ma konta idealnego.

Nawet najbardziej atrakcyjne oferty będą zawierały elementy, które nie każdemu przypadną do gustu. Konto za Zero sprawdzi się na pewno osobom aktywnym, które chętnie załatwiają sprawy urzędowe przez Internet a także tym, którzy podróżują za granicę.

Ofertę powinni także rozważyć rodzice dzieci niepełnoletnich oraz posiadacze Karty Dużej Rodziny.

Konto za Zero - PKO BP

KONTO ZA ZERO – PKO BP

 • Konto bez opłat za otwarcie i prowadzenie.
 • Bezpłatne wydanie karty PKO Ekspres VISA payWave (wielowalutowa, płatności internetowe i zbliżeniowe, cashback, własny wizerunek karty).
 • 10 zł miesięcznej opłaty za kartę – opłaty można uniknąć wykonując min. 5 transakcji bezgotówkowych kartą (w tym Apple Pay) lub Blikiem.
 • Wypłata z bankomatów w Polsce:
 • wypłata z bankomatów PKO BP – 0 zł
 • pozostałe bankomaty – 10 zł
 • wypłaty z bankomatów Blikiem – 0 zł
 • Wypłaty z bankomatów za granicą – 0 zł + 3,5% za przewalutowanie.
 • Wpłatomaty – 0 zł.
 • Przelew internetowy zwykły – 0 zł.
 • Przelew natychmiastowy – 4,99 zł.
 • Europejski przelew SEPA – 0 zł.
 • Polecenie zapłaty – 1 zł.
 • Zlecenie stałe – 0 zł.
 • Internetowy serwis transakcyjny i aplikacja mobilna IKO.
 • Blik, HCE, Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay, SwatchPay.
 • Konto z debetem na start do 1 tysiąca złotych bez dodatkowych formalności.
 • Konto można otworzyć na stronie pkobp.pl
5/5 - 3 głosów
kontobankowebezoplat.pl