METODY PŁATNOŚCI

METODY PŁATNOŚCI

Metody płatności w Polsce – tradycyjne

Dawno skończyły się czasy, kiedy jedyną formą regulowania należności była gotówka. Dziś do wyboru mamy kilka metod, które umożliwiają płatności bez fizycznego użycia pieniądza.

Zacznijmy więc od najbardziej popularnej metody, czyli gotówki. W Polsce od końca lat 60 ubiegłego stulecia, pojawiły się pierwsze punkty przyjmujące płatności kartami.

I ten okres można chyba oficjalnie uznać za początek ery płatności bezgotówkowych w naszym kraju. W latach 80 zaczęto wydawać pierwsze „plastiki” i postawiono pierwszy bankomat.

Oczywiście „żywy” pieniądz jest nadal podstawową metodą regulowania należności, ale ma obecnie sporo alternatyw. Jedną z nich są wspomniane wcześniej karty płatnicze.

Rozróżniamy wiele typów „plastików” ale generalna zasada ich działania jest wspólna dla wszystkich – płacimy bezgotówkowo.

Oczywiście za taki luksus banki pobierają dla siebie odpowiednie prowizje, ale ta metoda ma sporo plusów i jest w Polsce bardzo popularna.

Nie można tego powiedzieć o czekach, które stanowią w naszym kraju nikły procent wszystkich rozliczeń.

Bardziej „chodliwą” metodą są tradycyjne zlecenia przelewów w oddziałach banku, choć i ten sposób powoli odchodzi do lamusa. Jest zastępowany przez transfery elektroniczne oraz mobilne.

Użytkownicy mający dostęp do swojego rachunku poprzez internetowy serwis transakcyjny czy aplikację mobilną, mogą zlecać przelewy bez wychodzenia z domu i płacić za zakupy czy usługi w kilka sekund.

Metody płatności w Polsce – BLIK, NFC, HCE

Jeżeli jesteśmy już przy płatnościach za pomocą telefonu. To właśnie urządzenia mobilne robią aktualnie furorę na rynku metod płatności w Polsce i na świecie.

To dla nich stworzono specjalnie dedykowane systemy jak BLIK, NFC czy HCE. Przyjrzyjmy się bliżej każdemu z nich.

BLIK – metoda stworzona specjalnie dla klientów w Polsce i jest dostępna tylko w naszym kraju. W tym programie uczestniczą największe banki, które prowadzą swoją działalność na terytorium Rzeczypospolitej.

Aktualnie jest ich 9. Z BLIK-a może korzystać każdy klient, który posiada w telefonie specjalną aplikację.

„Zabawa” polega na tym, że klient płacąc za zakupy, generuje unikalny kod, który należy wprowadzić do terminalu POS czy bankomatu. Cała procedura trwa kilkadziesiąt sekund.

Innym sposobem płatności mobilnych jest NFC. Polega na regulowaniu należności za pomocą technologii zbliżeniowej. Warunkiem jest posiadanie specjalnego telefonu z obsługą standardu łączności zbliżeniowej, oraz specjalnej karty.

Krok dalej poszła metoda HCE, która do obsługi płatności zbliżeniowych nie potrzebuje specjalnie dedykowanej karty SIM, tylko zainstalowanej aplikacji mobilnej danego banku.

Karta jest wirtualna i wszystkie informacje zapisywane są w chmurze.

Chcesz korzystać z nowoczesnych form płatności? Dowiedz się, jak w 5 minut otworzyć konto bankowe online bez kuriera.