NEST KONTO – NEST BANK

Pomimo tego, że Nest Bank szczególny nacisk kładzie na obsługę klientów biznesowych, to nie zapomina też o indywidualnych. Przykładem tego jest propozycja konta osobistego, która w ofercie banku jest od dawna. Jakich argumentów używa bank, aby zachęcić potencjalnych klientów?

Nest Konto – opłaty

Nest Konto przeznaczone jest dla indywidualnych klientów pełnoletnich. Jego otwarcie nic nie kosztuje, a dodatkowo bank nie pobiera żadnej opłaty miesięcznej za prowadzenie rachunku.

W ofercie banku nie znajdziemy osobnego konta dla młodych dorosłych (18-26 lat). Osoby niepełnoletnie powyżej 13 r. ż. mogą skorzystać z Nest Konta Samodzielnego pod warunkiem, że rodzic lub opiekun posiada konto w Nest Banku.

Karta

Otwierając konto mamy możliwość zamówienia karty Visa Debit PayWave, która posłuży nam do płatności zbliżeniowych i internetowych.

Karta wyposażona jest w dodatkową usługę zabezpieczającą płatności internetowe 3D Secure oraz darmową funkcję cashback, dzięki której skorzystamy z wypłaty gotówki podczas zakupów stacjonarnych.

Wydanie karty i miesięczna opłata za użytkowanie są całkowicie darmowe. Nic nie zapłacimy także za jej odnowienie.

Korzystając z płatności kartą za granicą należy pamiętać o tym, że bank pobierze prowizję za przewalutowanie transakcji wynoszącą 4,9%.

W bankowości internetowej klienci mogą zawnioskować także o wirtualną kartę, z której można korzystać nawet przed otrzymaniem fizycznej karty płatniczej. Wszystkie niezbędne dane do wykonania transakcji internetowej są wyświetlane w aplikacji mobilnej.

Bankomaty i operacje gotówkowe

Korzystanie z bankomatów w Polsce jest darmowe dla bankomatów Euronet. Za użycie pozostałych urządzeń zapłacimy 6 zł. Warto wziąć pod uwagę możliwość wypłaty gotówki Blikiem, ponieważ tą opcję bank udostępnia za darmo.

Chcąc użyć bankomatu za granicą zapłacimy stałą opłatę wynoszącą 6 zł oraz dodatkowo 4,9% prowizji za przewalutowanie transakcji.

Aby wpłacić na konto gotówkę przy użyciu wpłatomatu warto poszukać urządzenia Euronet – wtedy zrealizujemy operację bezpłatnie.

Będąc z wizytą w oddziale banku możemy zrealizować wpłatę lub wypłatę gotówki, ale każda taka operacja to koszt 10 zł.

Przelewy

Zwykłe przelewy internetowe klienci mogą wykonywać bezpłatnie. Opłata pojawia się w momencie, gdy chcemy skorzystać z możliwości wykonania przelewu natychmiastowego – wynosi 4 zł.

Zupełnie darmowe są natomiast zlecenia stałe. W przypadku poleceń zapłaty nie ponosimy kosztów związanych z ich zdefiniowaniem i realizacją, ale modyfikacja i odwołanie to koszt 10 zł za każdą taką operację.

Taką samą kwotę zapłacimy za wykonanie zwykłego przelewu w oddziale banku. Dobra wiadomość dla tych, którzy wykonują przelewy w euro, koszt przelewu SEPA to 0 zł (spread na EUR ok. 6%).

W przypadku zagranicznych przelewów SWIFT koszt znacznie rośnie – każda taka operacja zmniejsza nasz budżet o 30 zł. Na pocieszenie bank oferuje darmową autoryzację operacji kodami SMS.

Bankowość internetowa i aplikacja mobilna

W internetowym serwisie udostępnionym przez Nest Bank mamy możliwość wykonania podstawowych operacji oraz wglądu do historii rachunku, wnioskowania o kolejne produkty i świadczenia, a także zmianę niezbędnych ustawień.

Udostępniona dla klientów aplikacja mobilna pozwala na zalogowanie się do niej standardowo przy użyciu PIN-u oraz – dla tych, którzy mają telefon z czytnikiem linii papilarnych – biometrycznie.

Oprócz standardowych funkcji możemy ustawić w niej powiadomienia PUSH o zdarzeniach na koncie oraz opłacić rachunek przez zrobienie zdjęcia, przesłanie pliku PDF lub zeskanowanie kodu QR.

Dodatkowo mamy możliwość skorzystania z tzw. saszetek, w których czasowo blokujemy określoną sumę środków na rachunku. Ustawienie i likwidacja takiej blokady wykonywana jest samodzielnie przez właściciela Nest Konta.

W ofercie znajdziemy także szeroką gamę zbliżeniowych płatności mobilnych (Blik, Google Pay, Apple Pay), płatności zegarkiem (Garmin Pay) oraz opaską (Fitbit Pay).

Klienci Nest Banku mają również dostęp do transakcji internetowych przy użyciu numeru telefonu dzięki Visa Mobile.

Oferta oszczędnościowa

Posiadacze darmowego Nest Konta uzyskują dostęp do zróżnicowanej oferty oszczędnościowej.

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na całkiem nieźle oprocentowane Nest Konto Oszczędnościowe, o które można wnioskować jednocześnie z rachunkiem osobistym.

Równie atrakcyjnie wygląda Nest Lokata Witaj, która dostępna jest tylko dla nowych klientów. Stawka, którą proponuje sprawiła, że oferta zajmuje czołowe miejsca w rankingu lokat.

Dla stałych klientów bank przygotował Nest Lokatę Lojalną, która ma być formą docenienia za lojalność i aktywne korzystanie z konta.

Oferta walutowa

W ofercie banku znajdziemy konto walutowe, które jednak nie sprawdzi się w przypadku innych walut niż euro, dolar i funt.

Znaczącym problemem jest także wysoka miesięczna opłata pobierana za używanie karty, jeśli posiada się już kartę do konta w złotówkach.

Warto jednak zwrócić uwagę na oferowaną usługę korzystnych przewalutowań, która zapewnia kursy znacznie bardziej atrakcyjne niż standardowe.

Jak otworzyć Nest Konto?

Samo złożenie wniosku może odbyć się za pośrednictwem strony internetowej Nest Banku. Po wysłaniu wniosku należy dopełnić formalności w celu zawarcia umowy. Bank udostępnia klientom kilka możliwości:

 • na selfie – należy wykorzystać aplikację mobilną do wykonania krótkiego nagrania twarzy i zdjęcia dowodu tożsamości;
 • wideo rozmowa z pracownikiem banku – według deklaracji banku zawarcie umowy podczas rozmowy wideo z doradcą nie powinno zająć więcej niż 5 minut;
 • przelew weryfikacyjny – wnioskodawca musi wykonać przelew autoryzacyjny ze swojego konta prowadzonego w innym banku, rachunek zostanie aktywowany w ciągu kilkunastu minut;
 • podpisanie umowy w oddziale.

Obsługa klienta

Niestety sieć placówek Nest Banku nie jest szczególnie rozbudowana. Osoby, które lubią tradycyjną bankowość mogą być tym faktem nieco rozczarowane.

Na uznanie zasługuje natomiast kontakt z infolinią, pracownicy są kompetentni i sprawnie rozwiązują problemy. Dość istotną wadą jest brak wygodnego czatu.

W zamian bank zachęca do kontaktu mailowego, jednak czas oczekiwania na odpowiedź znacznie się wtedy wydłuża. Warto wysyłać wiadomość po zalogowaniu do bankowości – zwykle skraca to czas oczekiwania na odpowiedź do kilku godzin.

Jeśli chodzi o promocje, to bank skupia swoją uwagę głównie na przedsiębiorcach przez co nowi i obecni klienci mogą czuć się pominięci. Na uwagę zasługuje jedynie program poleceń, który jest odnawiany przez bank. Bonus można otrzymać nie tylko za polecenie konta, ale także za jego otwarcie.

Nest Konto – opinia / podsumowanie

Nest Konto jest bardzo ciekawym przypadkiem. Brak jakichkolwiek opłat za prowadzenie go i użytkowanie karty sprawia, że nawet gdy nie jest używane, w dalszym ciągu pozostaje rachunkiem darmowym.

Prowizja powiązana jest dopiero z korzystaniem z bankomatów. Biorąc pod uwagę to, że jest ona dość wysoka, warto korzystać z wypłat Blik lub licznych maszyn sieci Euronet.

Te czynniki składają się na wysoką ocenę konta pod kątem atrakcyjności opłat. Nieco gorzej wypada bankowość internetowa oraz mobilna aplikacja.

Przede wszystkim w apce nie mamy możliwości zlecania przelewu na telefon Blik co jest ogromnym minusem. Oczywiście zachowane są podstawowe funkcje, ale ciężko szukać czegoś ”ekstra”. W efekcie aplikacja mobilna zostaje mocno w tyle za konkurencją.

Jeśli chodzi o system transakcyjny, to z pewnością przypadnie on do gustu tradycjonalistom. Ponieważ jego prostota może zachęcić ich do wzrostu aktywności w zakresie korzystania z bankowości internetowej.

Duży plus za szeroką dostępność płatności mobilnych, a także oferowanie płatności Visa Mobile i kart wirtualnych.

Nest Konto będzie dobrym rozwiązaniem dla tych klientów, którzy poszukują dobrej oferty oszczędnościowej lub praktycznie darmowego konta. Mimo, że posiada kilka wad może zaspokoić potrzeby dużej grupy klientów.

Nest Konto - Nest Bank

NEST KONTO – NEST BANK

 • Konto bez opłat za otwarcie i prowadzenie.
 • Bezpłatne wydanie karty Visa Debit PayWave (płatności internetowe i zbliżeniowe, cashback).
 • Brak opłat za kartę.
 • Wypłata z bankomatów w Polsce:
 • 0 zł za wypłaty Blikiem ze wszystkich bankomatów
 • 0 zł – za wypłaty kartą z bankomatów Euronet / 6 zł – pozostałe bankomaty 
 • Wypłata z bankomatów za granicą – 6 zł + 4,9% za przewalutowanie.
 • Wpłatomaty Euronet – 0 zł.
 • Standardowy przelew internetowy – 0 zł.
 • Przelew natychmiastowy – 4 zł.
 • Europejski przelew SEPA – 0 zł.
 • Polecenie zapłaty – 0 zł (odwołanie lub modyfikacja – 10 zł).
 • Zlecenie stałe – 0 zł.
 • Internetowy serwis transakcyjny i aplikacja mobilna.
 • Blik, Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay, Fitbit Pay, SwatchPay, Visa Mobile.
 • Konto można otworzyć na stronie nestbank.pl
4.7/5 - 3 głosów
kontobankowebezoplat.pl