PŁATNOŚĆ BLIK

PŁATNOŚĆ BLIK – CO TO ZA USŁUGA?

BLIK to polski system płatności mobilnych, który wprowadzono na rynek kilka lat temu. Szybko zrewolucjonizował rynek usług finansowych, zdobywając zwolenników przede wszystkim wśród młodszych osób.

Na czym dokładnie polegają? I czy są w pełni bezpieczne? W naszym poradniku znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Kto może korzystać z Blika?

BLIK to mobilny standard płatności stworzony na mocy porozumień zawartych przez kilka dużych banków komercyjnych. Płatności są obsługiwane przez Krajową Izbę Rozliczeniową i spełniają Polski Standard Płatności.

Obecnie ten sposób płatności obsługiwany jest przez: Alior Bank, mBank, PKO Bank Polski, Millenium Bank, ING Bank Śląski, T-Mobile Usługi Finansowe, Getin Bank, Santander Bank, Bank Pekao, Credit Agricole, Noble Bank, Spółdzielcza Grupa Bankowa oraz BNP Paribas.

Z BLIK mogą korzystać osoby, które są klientami banków obsługujących ten system i posiadają na swoim telefonie specjalną aplikację. Aplikacje udostępniane są przez banki podczas zakładania konta.

Gdzie można płacić Blikiem?

Płatności mobilne pozwalają wygodnie płacić za zakupy w wielu placówkach handlowych. Ten sposób zapłaty za zakupy obsługiwany jest w terminalach POS, które sklepy na co dzień wykorzystują do obsługi kart płatniczych.

BLIK można wykorzystać również w sklepach internetowych, parkomatach i automatach (np. do zakupu biletów).

Wiele osób wykorzystuje aplikację na swoim smartfonie do wypłaty pieniędzy z bankomatu (bardzo wygodne rozwiązanie, gdy zapomnimy karty lub portfela).

Rzadziej klienci za pomocą aplikacji BLIK robią przelewy (na inny telefon) czy generują czeki.

Płatność Blik – jak to działa?

Pierwszym krokiem jest wygenerowanie specjalnego kodu. Każdy kod składa się z cyfr od 0 do 9 i jest ich unikalną kombinacją.

Aby go uzyskać, wystarczy zalogować się do aplikacji mobilnej dostarczonej przez bank i przejść do zakładki „BLIK”.

Warto jedynie pamiętać, że unikalny kod ważny jest tylko 2 minuty. W tym czasie należy go wprowadzić w terminalu POS, bankomacie czy automacie.

W sklepach internetowych najczęściej przygotowane są dobrze widoczne okienka na kod BLIK. Gdy nie zdążymy wprowadzić kodu, możemy wygenerować nowy.

Wpisany kod trafia do Polskiego Standardu Płatności, gdzie jest weryfikowany. Następnie informacja o jego autoryzacji trafia do banku.

Bank zatwierdza transakcję i przekazuje ponownie do Polskiego Standardu Płatności, który informuje o autoryzacji punkt dokonujący transakcji. Cała procedura jest automatyczna i zwykle trwa od kilku do kilkunastu sekund.

Bezpieczeństwo transakcji można zwiększyć wprowadzając blokadę na wyższe transakcje (standardowo przy płatnościach powyżej 50 zł dodatkowo potrzebny jest PIN do karty).

Blik – wypłata z bankomatu

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, BLIK-iem możemy również wypłacać pieniądze z bankomatu. Usługa przydaje się w szczególności wtedy, kiedy mamy jakieś problemy z kartą.

Ale co być może jeszcze ważniejsze, podejmując gotówkę z terminali za pomocą BLIKA – w większości przypadków unikniemy opłaty za taką transakcję. Jedynymi bankami, które pobierają prowizję od takich transakcji są:

 • Bank PKO BP
 • wypłaty BLIK-iem z terminali PKO są bezpłatne
 • wypłaty BLIK-iem z bankomatów innych niż PKO – 3% (posiadacze Konto Za Zero) oraz 0 zł dla klientów PKO Konto dla Młodych i PKO Konto Pierwsze
 • Inteligo
 • darmowe wypłaty za pomocą BLIK-a z bankomatów PKO oraz BZ WBK, pozostałe maszyny – 5 zł
 • ING Bank Śląski
 • bezpłatne podjęcie gotówki BLIK-iem z terminali ING i Planet Cash, pozostałe bankomaty – 2,50 zł
 • Bank Millennium
 • darmowe wypłaty BLIK-iem z bankomatów własnych
 • pozostałe bankomaty:
 • Konto 360 Student – 0 zł, jeśli posiadacz wykonał min. 1 transakcję kartą w poprzednim miesiącu (jeżeli nie – 5 zł)
 • Konto 360 – 0 zł, jeżeli posiadacz zapewnił wpływ na konto w wysokości min. 1 tys. zł i wykonał min. 1 transakcję kartą (jeżeli nie – 5 zł)

Jak wypłacić pieniądze z bankomatu Blikiem?

Wymogi jak i cały proces wypłacania gotówki BLIK-iem jest podobny we wszystkich bankach. My przedstawimy go na przykładzie BZ WBK.

 • Musisz posiadać telefon z zainstalowaną aplikacją mobilną danego banku, w tym przypadku BZWBK24 mobile.
 • Kolejnym krokiem jest rejestracja samego urządzenia, w naszym przypadku Ustawienia >> Rejestracja.
 • Na bankomacie wybierz opcję „Wypłata BLIK” a w aplikacji na telefonie wybierz BLIK >> Kod BLIK
 • W aplikacji pojawi się 6-cyfrowy kod BLIK, który musisz wpisać w bankomacie.
 • Po wpisaniu wygenerowanego kodu, bankomat zapyta o kwotę wypłaty.
 • Po wpisaniu kwoty, którą chcesz wypłacić, aplikacja poprosi Cię o potwierdzenie operacji (jeśli wszystko się zgadza, wybieramy w aplikacji OK.
 • W tym momencie pieniądze zaczną „wychodzić” z kieszeni bankomatu.
 • I tyle – szybko, łatwo i… bezpłatnie.

PŁATNOŚĆ BLIK – PROMOCJE

Aktualne promocje BLIK, w których można otrzymać rabaty i zniżki, można znaleźć na tej stronie.

Jakie rachunki umożliwiają płatności BLIK-iem? Sprawdź ranking bezpłatnych kont bankowych.